Představení se vyjadřuje k problematice romské menšiny optikou lidí žijících v daleké budoucnosti. Festival se podívá také do Přerova a Prostějova.

V úterý v Olomouci přehlídka pokračuje snímkem Z popelnice do lednice nebo přednáškou Za férové banány! Festival začíná dnes také v Prostějově, v Přerově se ukáže koncem března.

O plýtvání potravin, spravedlnosti na prodej, bezpráví nebo o tom, že se lidé nedají umlčet. To jsou témata, s nimiž se návštěvník setká na letošním olomouckém programu Jednoho světa, festivalu, jehož čtrnáctý ročník (v Olomouci třináctý) vyrazil s mottem: Protesty! Nepokoje! Revolta!

Jeden svět odstartoval v pondělí v Uměleckém centru Univerzity Palackého Olomouc (Konvikt) výstava Stanislava Krupaře s názvem Somálsko.

„Snímky vznikly během návštěvy Somálska v lednu minulého roku. Jednalo se o reportáž pro německý týdeník. I když jsem pracoval v celkem klidné vnitrozemské oblasti, cesta nebyla jednoduchá. Navíc tam hrozí mimořádné riziko únosu. Z toho jsme měli docela obavy,“ řekl fotograf a držitel ceny Czech Press Photo Stanislav Krupař.

Jeho snímky budou v prostorách Konviktu k vidění až do konce festivalu. Po vernisáži se program přehlídky přesunul do nedalekého Jazz Tibet Clubu, kde pokračoval brněnským divadlem Feste a vyvrcholil koncertem uskupení Deši.

V úterý se zájemci mohou vydat na další výstavu, tentokrát do prostor přírodovědecké fakulty, kde zakotví soubor nazvaný Madagaskar tiše plačící ráj a umožní lidem poznat čtvrtý největší ostrov na světě. Fotografické svědectví o tamní přírodě i kultuře podal zoolog a cestovatel Vladimír Lemberk.

Doprovodné akce festivalu budou pokračovat třeba přednáškou Barbory Mrázkové, která zájemce seznámí od 16 hodin v kavárně Betreka s tím, že není banán jako banán. Řeč bude totiž o kampani Za férové banány!

„Jedná se o mezinárodní kampaň zaměřenou na nelidské podmínky nejen na banánových plantážích. U nás se k ní připojila organizace NaZemi. Přednáška uvede posluchače do celé problematiky prostřednictvím konkrétních příkladů. A bude navíc spojená i s prezentací fotografií,“ uvedla Barbora Mrázková.

Protesty v Tunisku a Egyptě

Lidé se mohou vydat také do olomouckého kina Metropol.

„Prvním snímkem, který v rámci festivalu uvedeme, bude z Popelnice do lednice. Věnuje se otázkám zbytečného plýtvání potravin a v tomto smyslu přináší znepokojivá fakta, ale i možnosti řešení,“ uvedla za Jeden svět Barbora Žáčková. Film německého režiséra Valentina Thurna začne v 18 hodin.

Ve středu potom patří Metropol revoltě. Jako jeden ze zástupců hlavní tematické sekce Protesty! Nepokoje! Revolta! se tu objeví film Nedáme se umlčet, který se zblízka podívá na protesty v Tunisku, Egyptě a Libanonu.

V Metropolu i Divadle hudby

Plátno Metropolu se bude až do konce festivalu využívat pravidelně, vždy od osmnácti a od dvaceti hodin. Výjimkou bude neděle, která je zároveň posledním dnem festivalu. Už od 15 hodin lidé mohou zajít na krátké filmy.

Jeden svět 2012 nabídne také komponované večery v Divadle hudby. Jeho prostory navštíví třeba režisér filmu Pod sluncem tma Martin Mareček, expert na sluneční energetiku Milan Smrž nebo odborníci na arabskou problematiku Marek Čejka, Pavla Jazairi nebo Roman Joch.

Program festivalu startuje v úterý také v Kavárně ve Špalíčku v Prostějově.

„Tentokrát jsme zvolili prostory kavárny, protože nám pro festival přišly vhodné. Našemu výběru vévodí především české filmy,“ okomentovala za prostějovský Jeden svět Iva Linhartová. V Přerově, kde našel festival místo v Base Campu, potom začíná v pondělí 26. března.

Festival Jeden svět 2012 - program