Na večeru věnovaném folkloru vystoupí i Vojenský umělecký soubor Ondráš.

„Hlavním cílem projektu je poznávání jiných kultur, navázání přátelství mladých lidí. Proto jsme pozvali skupiny z Bulharska, Lotyšska a Španělska,“ uvedl koordinátor projektu Ivo Studnička.

Na společném tanečním vystoupení pracovali během tohoto týdne mladí tanečníci pod vedením profesionálních choreografů, Janem Malíkem a Zdeňkem Vejvodou, který je rovněž autorem hudební úpravy.

„Mám už zkušenosti z taneční spolupráce s lidmi z různých končin světa. Vymyslel jsem už i určitý rámcový plán, ale samozřejmě jsem čekal na první setkání, které vždy napoví, jak si spolu budeme rozumět, jak spolu dokážeme spolupracovat. Hlavním naším záměrem je seznámit tanečníky s typicky českým tanečním projevem,“ okomentoval taneční spolupráci choreograf Jan Malík.

Mezinárodní projekt Dancing Europe začal minulý týden tanečním výstupem lotyšské skupiny, která na nádvoří Domu armády předvedla divákům národní lotyšské tance.

Lidovými tanci své země se v dalších dnech prezentovaly také folklorní skupiny ze Španělska a Bulharska. Poslední večer byl český, tanečníci vystoupili v lidových krojích. Celotýdenní program doplňovaly workshopy, na kterých se lidé mohli seznámit a vyzkoušet některý z lidových tanců.

Pořádající Taneční skupina Hejčín vznikla při Gymnáziu Olomouc-Hejčín v roce 2000. Členové skupiny se zúčastnili už několika mezinárodních projektů.

Své taneční výstupy ukazují u nás i v zahraničí.

„Jezdíme na nejrůznější projekty Evropské unie a napadlo nás uspořádat podobný projekt také pro naše přátele,“ dodal Studnička.

Projekt Dancing Europe se koná již podruhé, první ročník v roce 2007 představil taneční skupiny z Polska, Slovenska a Maďarska.