Návštěvníci se mohou těšit na více než 400 obrazů, soch, časopisů, knih či plakátů od stovky autorů z deseti evropských zemí.

„Ta výstava je naprosto výjimečná. Nikde ve střední Evropě se nic podobného nekonalo,“ prozradil spoluautor olomoucké výstavy Karel Srp.

Pamětní deska na Horním náměstí v Olomouci připomíná pobyt polského krále Jana Sobieskeho v roce 1683, kdy jeho vojsko zásadně pomohlo odrazit útok Turků na Vídeň
Zachránce Evropy před Turky má v Olomouci pamětní desku. Tam, kde spal

Slavnostní zahájení výstavy, která je součástí mezinárodního projektu Rozlomená doba 1908-1928/Avantgardy ve střední Evropě, se uskutečníilo v 17 hodin v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné.

Pod taktovkou světově uznávaného skladatele a dirigenta Krzysztofa Pendereckého zde bude mít koncert krakovská filharmonie.

První desetiletí před i po rozpadu Rakouska-Uherska svědčilo umělecké tvorbě. Tvůrci z jednotlivých zemí pořádali putovní výstavy, publikovali v časopisech, inspirovali se v Paříži a Berlíně. Vedlo to ke vzniku avantgardního umění v Evropě.

Na projektu Rozlomená doba spolupracuje Muzeum umění Olomouc, Mezinárodní centrum kultury v Krakově, Galerie města Bratislavy a Janus Pannonius Muzeum v maďarském městečku Pécs.

Výstavu v následujících dvou letech uvidí lidé v České republice, Polsku, Slovensku i Maďarsku. Chce ukázat umění ve středoevropském kontextu tak, aby se návštěvníci seznámili s kulturními dějinami sousedních států a porozuměli tak lépe dějinám vlastním.

Součástí kulturního projektu je také vydání rozsáhlé odborné publikace ve čtyřech jazycích, která mapuje tvůrčí období mezi lety 1908-1928. Knihu dal dohromady mezinárodní kolektiv historiků umění ve spolupráci se zúčastněnými institucemi a nakladatelstvím Arbor Vitae Societas.

Ve Chválkovicích besedovali zastupitelé s občany na téma zachování cesty a aleje na Svatý Kopeček
Zachrání cestu na Sv. Kopeček dálniční most? Lidé debatovali s radními