Návštěvníci se mohou těšit na více než 400 obrazů, soch, časopisů, knih či plakátů od stovky autorů z deseti evropských zemí.

„Ta výstava je naprosto výjimečná. Nikde ve střední Evropě se nic podobného nekonalo,“ prozradil spoluautor olomoucké výstavy Karel Srp.

Slavnostní zahájení výstavy, která je součástí mezinárodního projektu Rozlomená doba 1908-1928/Avantgardy ve střední Evropě, se uskutečníilo v 17 hodin v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné.

Pod taktovkou světově uznávaného skladatele a dirigenta Krzysztofa Pendereckého zde bude mít koncert krakovská filharmonie.

První desetiletí před i po rozpadu Rakouska-Uherska svědčilo umělecké tvorbě. Tvůrci z jednotlivých zemí pořádali putovní výstavy, publikovali v časopisech, inspirovali se v Paříži a Berlíně. Vedlo to ke vzniku avantgardního umění v Evropě.

Na projektu Rozlomená doba spolupracuje Muzeum umění Olomouc, Mezinárodní centrum kultury v Krakově, Galerie města Bratislavy a Janus Pannonius Muzeum v maďarském městečku Pécs.

Výstavu v následujících dvou letech uvidí lidé v České republice, Polsku, Slovensku i Maďarsku. Chce ukázat umění ve středoevropském kontextu tak, aby se návštěvníci seznámili s kulturními dějinami sousedních států a porozuměli tak lépe dějinám vlastním.

Součástí kulturního projektu je také vydání rozsáhlé odborné publikace ve čtyřech jazycích, která mapuje tvůrčí období mezi lety 1908-1928. Knihu dal dohromady mezinárodní kolektiv historiků umění ve spolupráci se zúčastněnými institucemi a nakladatelstvím Arbor Vitae Societas.