„Na začátku jsme si řekli něco o vývinu masek a líčení v čínské opeře. Od nejstaršího období, kdy masky byly velmi jednoduché až po dnešek, kdy je několik tisíc návrhů a každý z nich znázorňuje nějakou postavu," vysvětlil lektor kurzu Josef Čermák a doplnil, že v čínské opeře se používají jednak masky a také malování na obličej herce.

Měsíc čínské kultury
PODROBNÝ PROGRAM

Příchozím dívkám pak rozdal masky, vzaly štětce do rukou a pustily se do malování.

„Na výběr mají buď něco složitějšího pro odvážné nebo jednoduchou masku. Všechny si vybraly jednoduchou, takzvanou trojdílnou masku. Má tři plochy, kam se barva aplikuje," pokračoval muž, který s Konfuciovou akademií externě spolupracuje.

Vysvětlil, že v Číně existuje okolo tří set regionálních stylů oper, nekorunovanou královnou je pak opera pekingská.

„Je nejpopulárnější, nejvytříbenější, nejpropracovanější a dalo by se říct, že dokáže oslovit nejširší publikum. Ty ostatní jsou hodně specifické, některé se třeba dodnes používají k vyhánění zlých duchů," popsal.

„Pekingská opera dneška je vznešená čínská opera s propracovaným designem s nejvyšším počtem her, které jsou aktivní a nejznámější," doplnil.

Kinematografie i koncert

Kurz malování čínských masek je součástí tradičního Měsíce čínské kultury, který Konfuciova akademie pořádá už popatnácté.

Organizátoři se letos zaměřili především na čínské filmy.

„Snažili jsme se vybrat snímky různých žánrů, aby se diváci mohli seznámit s čínskou kinematografií," vysvětlila Lucie Laníková, ředitelka olomoucké pobočky Konfuciovy akademie při Univerzitě Palackého v Olomouci.

Až do středy 12. listopadu trvající přehlídka čínské kultury nabídne kromě filmů i besedy, kurz vaření nebo koncert.

Těm, kteří se chystají vydat především za čínskou kinematografií pak Lucie Laníková doporučuje dva snímky.

„Milovníky bojového umění zaujme Mulan, legendární příběh. Osobně bych doporučila snímek Nebeský oceán, který vypráví příběh autistického chlapce," doplnila.