VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mahler v Olomouci nebyl šťastný. Musel zde táhnout "káru s voly"

Olomouc – Na svém kontě má již několik inscenací o významných vojevůdcích, panovnících či spisovatelích. Nyní se olomoucký dramatik Jan Sulovský zaměřil na hudebního skladatele Gustava Mahlera, který v Olomouci prožil tři měsíce.

1.11.2013 4
SDÍLEJ:

Jan SulovskýFoto: Alena Vykydalová

Ve své nové hře Mladík od Zlaté štiky zachytil jeho úspěchy i pády, soudobý život v Olomouci i skladatelovu manželku Almu Mahlerovou.

Co vás přimělo vybrat si pro další hru zrovna osobnost Gustava Mahlera?
Jednak to bylo letošní 130. výročí Mahlerova pobytu v Olomouci, ale při rozhodování mě ovlivnila také odborná stať bývalé ředitelky hudební školy Žerotín Dagmar Kučerové. Její práce vyšla v roce 1968 a je velice zajímavá. Týká se právě Mahlerova pobytu v německém operním divadle v Olomouci od 11. ledna do 18. března 1883. Zachycuje v ní skladatelův střet s neschopností v divadle, ale i jeho úspěchy při nastudování několika oper. Když jsem stať přečetl, byl jsem rozhodnutý, že tento zajímavý osud zachytím.

Do inscenace jste zakomponoval i jedno fiktivní setkání, které neodpovídá historickým faktům. Jaký to má důvod?
Chtěl jsem, aby ve hře bylo z Mahlerova života víc než jen tři měsíce v Olomouci. Proto jsem vymyslel setkání jeho bývalé ženy Almy Mahlerové s jejím pozdějším manželem, rakousko-českým spisovatelem Franzem Werflem, které tuto etapu Mahlerova života přibližuje. Osobnost Almy Mahlerové je obdivuhodná. Byla to hudební skladatelka, spisovatelka a múza mnoha umělců první poloviny dvacátého století. Jsem velmi rád, že jsem ji do hry mohl takto zapojit.

Své hry jste si většinou režíroval sám. Vaše poslední dramata jste však svěřil do rukou Jaroslavu Krejčímu a Václavu Bahníkovi. Proč ta změna?
Řekli jsme si, že to tak bude jednodušší. Delší dobu spolupracuji s herci Moravského divadla, v němž hrají i Jarda s Vaškem. Máme každý určitou představu, jak má inscenace vypadat, a dohromady ji naplňujeme. Navíc herci se také lépe domluví, kdy mají čas zkoušet.

Podle čeho si vybíráte herce do svých inscenací?
Máme ustálenou skupinu umělců z Moravského divadla, se kterými na hrách pracujeme. Dobře si rozumíme a vídáme se nejen na zkouškách. Zkrátka jsme taková dobrá parta.

Divadelní hra olomouckého dramatika Jana Sulovského o hudebním skladateli Gustavu Mahlerovi

Divadelní hra olomouckého dramatika Jana Sulovského o hudebním skladateli Gustavu Mahlerovi
Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Divadlo na Mahlera nebylo připraveno

Objevují se ve hře i nějaké historické reálie z období Mahlerova pobytu?
Je tam postava kamelota, jenž cituje autentické reakce z novin, které vyšly v době pobytu Gustava Mahlera. Myslím, že právě dobové kritiky jsou nesmírně zajímavé. Divák se tak dozví nejen o Mahlerových inscenacích, ale i o tom, co se dělo v Olomouci a jaká byla situace v divadle.

A jaká tedy byla?
Byla to německá operní scéna, která však byla velmi konvenční a zkostnatělá. Když sem Mahler přišel jako mladík, chtěl divadlo nějakým způsobem rozhýbat a etablovat se v něm. Byl to velice precizní člověk jak při samotné skladbě, tak při řízení orchestru. Snažil se své vysoké nároky přenést do divadla, které na to nebylo příliš připraveno.

Byl Mahler v Olomouci spokojený?
Nebyl zde příliš šťastný a ve hře to také zazní. V jednom ze dvou dochovaných dopisů, které napsal po svém příjezdu do Olomouce, se svěřuje svému příteli s tím, jak je to zde těžké. Vyjadřuje se v tom smyslu, že je komplikované zapřáhnout ušlechtilého oře do káry s voly, které musí táhnout s sebou. Dává najevo, že situace v pěveckém sboru nebyla příliš šťastná a on se ji snaží zlepšit. I v tom je vidět jeho obrovská profesionalita.

Máte už námět na další hru?
Letos jsme udělali dvě premiéry a dalo nám to celkem zabrat. Byly to zajímavé úkoly a chceme v nich pokračovat. Zatím však teprve přemýšlím, o čem bude další hra. Určitě se ale bude týkat nějaké osobnosti z Olomouce nebo jejího okolí. S nejnovější inscenací o Mahlerovi jich máme sedm. Přál bych si to dotáhnout do desítky. Je to sice hudba budoucnosti, ale snad vše vyjde.

Gustav MahlerMahler v Olomouci
Slavný rakouský skladatel a dirigent Gustav Mahler pobýval v Olomouci od poloviny ledna do poloviny března roku 1883.
V německém městském divadle (dnešním Moravském divadle) působil krátce začátkem roku 1883.
Ve foyer divadla je umístěna jeho busta připomínající toto období. Mahler bydlel nedaleko divadla, v domě U Zlaté štiky (dnes Café Destiny) na olomouckém Horním náměstí.
Olomouc byla po rakouském Hallu a Lublani Mahlerovým třetím dirigentským působištěm. Zdroj: tourism.olomouc.eu

Setkání císařů v Uničově

Tématem vašich her nejsou pouze dějiny Olomouce. Při příležitosti výročí města jste vytvořil inscenaci také k uničovským dějinám. Shrnout osm set let do jedné hry muselo být obtížné. Jak jste to nakonec vyřešil?
Byl to nelehký úkol, ale nakonec jsme se s ním nějak poprali. Rozhodli jsme se, že představení budeme inscenovat způsobem komediální skupiny, která příjíždí do města. Na nádvoří pak předvede svoji představu o tom, jak se asi historické události seběhly. Nakonec jsem z bohaté historie města Uničova vybral tři významné momenty. Ten první je založení města z roku 1213, další moment je osobnost arcibiskupa, lékaře a právníka Albíka z Uničova, který byl dvorním lékařem Václava IV. a Zikmunda Lucemburského. Třetím významným momentem bylo setkání císařů Josefa II. a pruského císaře Fridricha II. v roce 1770, kteří zde pořádali velké manévry.

Premiéra už proběhla, kdy jindy budou mít diváci možnost vidět hru Mladík od Zlaté štiky Gustav Mahler v Olomouci?
To ještě přesně nevím, ale jistě se nějaká šance naskytne. Mé hry se většinou uvádějí při příležitostech výročí nebo na nejrůznějších kulturních akcích. Věřím, že se diváci brzy dočkají.

Autor: Kristýna Kovaříková

1.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Srážka s převrácenou cisternou na D35 u Přáslavic
AKTUALIZOVÁNO
11

D35 u Olomouce zavřela havárie, ucpaly se i cesty okolo

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

"Nechtěný" volební skokan Brázdil opět první: Je to obrovská satisfakce

Další volbní triumf slaví olomoucký lékař a poslanec Milan Brázdil. Ačkoliv slavného "skokana" předcházejících voleb tentokrát krajské vedení ANO původně vůbec nepostavilo na kandidátku.

Sigma? Mnohem víc si věří, nepříjemná pro kohokoliv, chválí Kučera

Loni Sigmu vyzval dvakrát coby kouč Znojma, pokaždé odcházel poražen (1:2 a 1:4).

Olomoucký Pirát Pikal: Životní změna? Jako poslanec budu víc ve vlaku

Jedním z největších překvapení letošních voleb do poslanecké sněmovny je bezpochyby Česká pirátská strana. 

Plecharéna slavila! Mora se lídrovi pomstila za debakl

FOTOGALERIE / Prokletí domácího stadionu je u konce. Olomoučtí hokejisté potřetí za sebou vyhráli na vlastním ledě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení