„To, že se autor rozhodne svou hru i režírovat, není nic neobvyklého. Stačí vzpomenout třeba na Arnošta Goldflama. V případě Zázraku udělal hlavní rozhodnutí dramaturg Jan Šotkovský, který mě na text upozornil, a já následně uvažoval o vhodném režisérovi. Nechtěl jsem, aby to byl někdo, kdo inscenaci vezme jen jako další zadání. Oslovili jsme tedy samotného dramatika. Přiznám se, že jsem z jeho strany čekal větší defenzivu, ale naši nabídku přijal téměř okamžitě,“ přiblížil genezi inscenace šéf olomoucké činohry Roman Groszmann.

Obava z odmítnutí


Pro Uhdeho je režírování v MDO splněním dlouholetého snu. „Přemýšlel jsem o ní už od svých dvaadvaceti let, ale patřím k těm lidem, kteří si nekladou žádné nároky, protože se bojí odmítnutí. Během příprav a zkoušení jsem si zpětně uvědomil, že je asi škoda, že jsem se v sedmnácti nerozhodl jít na JAMU a studovat právě tento obor. Divadlo je můj svět a vím, že režie by mě přivedla k jeho hlubšímu poznání,“ vyznal se dramatik.

Hra, jejíž název parafrázuje anekdotu o zázračných rabínech, původně vznikala pro pražské Divadlo na Vinohradech, nakonec ale měla premiéru loni v březnu v Divadle Na zábradlí. V režii Juraje Nvoty se hlavních rolí zhostili Natália Drabiščáková, Magdaléna Sidonová, Marie Spurná, Jiří Ornest, Igor Chmela či Miloslav Mejzlík.

Samotný příběh je inspirovaný osudy autorovy vlastní rodiny. V titulním černém domě bydlí staří rodiče s dospělou, nervově labilní dcerou, kterou opustil manžel. Jednoho červencového sobotního rána k nim přijíždějí i jejich synové s rodinami, aby společně vyřešili dědictví - komu připadne dům.

Otec na něm velmi lpí, s úporností sobě vlastní ho stále neodborně opravuje, i když je stavba jakýmsi rodinným prokletím. V průběhu jediného dne je také nutné vyřešit vztahy mezi dvěma bratry s odlišnou politickou minulostí, kteří si nemohou přijít na jméno.

Volbu představitelů hlavních rolí pro olomouckou inscenaci konzultoval Uhde společně s Groszmannem. „Předem jsem navštívil několik činoherních představení a dnes musím konstatovat, že náš společný výběr byl více než správný. Zdejší herci jsou výborní, což rozhodně neříkám z nějaké devótnosti. Myslím, že dokonale zastanou totéž, co známé tváře z televize, ale musí dostat pořádnou příležitost,“ zhodnotil Uhde.

Manželé na jevišti i v životě


Postavy Otce a Matky si zahraje skutečný manželský pár Josef Bartoň a Ivana Koktová. Bratry Dušana a Ivana ztvární Václav Bahník a Jaroslav Krejčí, v dalších rolích se představí Naděžda Chroboková, Vlasta Hartlová, Miroslav Hruška a Lenka Ouhrabková. Nejbližší repríza inscenace se uskuteční v pondělí 4. února v 19 hodin.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika