Dřevěné jesličky vytvořil v 19. století slezský řezbář, který byl svou tvorbou betlémových figurek proslavený.

„Josef Partsch z Andělské Hory patří k nejznámějším a nejplodnějším slezským betlémářům devatenáctého století. Byl bez sochařského vzdělání a živil se jako řezbář především žádaných betlémových figurek a jiných drobnějších řezeb,“ přiblížila autora vystavovaných jesliček historička umění Gabriela Elbelová.

Vystavený betlém podle historičky Elbelové patří mezi tzv. skříňkové betlémy. Ty jsou na rozdíl od stavěných betlémů, které se v domácnostech každoročně stavěly s různými obměnami, dané svou velikostí, tvarem i obsahem.

„Tento typ pevných jesliček umístěných v prosklené skříňce byl oblíbený zejména v měšťanském prostředí v období empíru a biedermeieru. Skříňka bývala ve vánočním čase vystavena v salonu a její funkce se více blížila dekorační. Díky své definitivně dané podobě neumožňovaly tyto betlémy vstoupit aktivněji do hry s příběhem o Kristově narození, jako tomu bylo u stavěcích betlémů, kde se v průběhu adventu a vánoc, svátku Tří králů a Hromnic měnila scéna jesliček i její protagonisté,“ vysvětlila historička.

#nahled|https://g.denik.cz/43/a7/betlem_0712_02_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/a7/betlem_0712_02.jpg|Betlém slezského řezbáře Josefa Partsche z 19. století#

První betlém na českém území v roce 1562

Tradice vánočních betlémů sahá až do středověku a s jejím vznikem se pojí osoba svatého Františka z Assisi.

„Uvádí se, že první prostý betlém postavil roku 1223 o štědro­večerní noci sv. František v lesní jeskyni nedaleko obce Greccio v Umbrii. Do jeskyně prý dal jesle vystlané senem a vedle nich postavil živá zvířata osla a volka a poté v tomto improvizovaném betlémě sloužil mši. Na přítomné zapůsobilo toto mystérium natolik, že se záhy začala tato tradice šířit a napodobovat nejen po celé Itálii,“.

Na našem území se ale betlémy objevily o několik století později, stejně ale stihly o pár set let předejít dnes asi největší symbol Vánoc – stomeček.

Zatímco vánoční strom prý poprvé postavil na svém libeňském zámečku pro své přátele ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich v roce 1812, první zmínka o českých betlémech sahá až k roku 1562, kdy na našem území poprvé postavili betlém jezuité ve svém kostele.

Od té doby se jejich tradice šířila nejdříve do duchovních stánků. Než se ale jesličky dostali i do obyčejných domů a chalup, ještě pár desítek let trvalo. Nejdříve se totiž kromě kostelů a chrámů začali objevovat ve šlechtických rodinách.