Rozhovor


* Jak vlastně vznikl minulý,tedy první ročník?


Před rokem a půl vzniklo občanské sdružení Divadlo Konvikt a začalo sem do Olomouce,mimojiné, zvát různé soubory z celé republiky. Pak se ukázalo se, že řada souborů, které jsme knámzvali, se věnovala improvizaci. Protože jsme tímhle směrem měli hodně kontaktů, tak tehdejší šéf sdružení František Cinger přišel s nápadem na Týden improvizace. Získali jsme tenkrát grant od města a byl z toho první ročník s poměrně velkou diváckou účastí.

* Letošní program financujete stejně?


Netak úplně. Letos jsme dotováni nejen městem, ale také krajem a nadací Život umělce. Ze vstupnéhobychom náklady na program nepokryli ani ze dvou třetin.

* Je tento rok program bohatší?

Ano. Je bohatší, zajímavější a hlavně je specifický v tom, že přesahujeme hranu divadla a jdeme od divadla k fenoménu improvizace ve všech jeho směrech, dotýkáme se tedy hudebního i výtvarného umění. Improvizace nejsou jen nejznámější divadelní soubory jako pražští Vosto5, Dekadentní divadlo Beruška nebo turnaje Improligy, tedy improvizace jako sportu.

* Jaké zajímavosti tedy budou k vidění?

Letos představujeme například seskupení Baugland, které se zaměřuje na happeningy a hudebně výtvarné instalace. Dále jsme přichystali promítání filmu s hudebně improvizovaným doprovodem. Divácky vděčná bude určitě přednáška Tominy Jeřábka na téma trapnost. Půjde o mix přednášky, diskuse a pikniku v jednom. Poslední věc, na kterou bych rád upozornil, je speciální představení, které vznikne jen pro Týden improvizace. Jde o výtvarnou performanci Planeton a Omikron, což je duo z brněnskéJAMU. Pro nás jako organizátory je trochu dramatické to, že ve dvou případech nevíme, pro jaké prostory se umělci rozhodnou. Je tedy možné, že se projekty Baugland a Planeton a Omikron uskuteční třeba v parku.

* Stalo se vám, že by se někoho pozvat nepodařilo?


To senámnestalo. Asi míříme na jiná jména, než by neznalý divák mohl čekat. Třeba takový Jaroslav Dušek je sice originální improvizátor, ale pro nás až tak zajímavý není, protože v Olomouci je alespoň jednou do roka a všichni ho znají. Pro nás to není priorita, zvát známé tváře. Chceme ukázat něco, co lidé neznají, představit šířku improvizace v různých polohách. Nicméně Jaroslava Duška tady určitou formou máme, a to tak, že v Konviktu vystoupí divadelní souborSamé svody, který se věnuje totální improvizaci. V tom souboru hrají jeho děti a vede je Duškova manželka Iveta.

* Jak dlouho Týden improvizace připravujete?

Svým způsobem skoro rok, na konci minulého ročníku jsme se už s některými soubory předběžně domlouvali, což je nutné, poněvadž někdy mají plno na rok dopředu. Přípravy jsou ale hlavně na ekonomické bázi, zejména psaní grantů zabere hodně času.

* Neuvažovali jste, že pozvete někoho ze zahraničí?

Loni tu byl zahraniční interpret - Křižník Potěmkin doprovázený rakouským multiinstrumentalistou Pajerem. Samozřejmě, pokud bynámto finanční možnosti dovolily, tak bychom se do zahraničí podívali rádi. Česká nabídka ale vyčerpaná rozhodně není.

* Kolik lidí tvoří váš organizační tým?

Jádro je tříčlenné. Nafestivalu se ale organizačně podílí kolem patnácti lidí.

* Je to hodně náročné pořádat takovou akci?

Pro nás je to kontinuální práce. Celý rok děláme různé přednášky, vozíme knámdivadla z jiných měst, pořádáme workshopy, a v rámci toho je Týden improvizace naší největší akcí. Zkrátka se pohybujeme na určitém poli, známe soubory a vybíráme mezi nimi. Vtom to máme usnadněné.

* Kdo jsou nejčastější diváci?

Naší primární cílovou skupinou jsou studenti, ale chodí na nás i starší lidi. Zájemci jsou z celé země amůžus jistotou říct, že přijede celá řada lidí ze širokého okolí. Lákadlem je určitě koncert projektu Midi Lidí a workshop beatboxera Ondřeje Havlika. Rádi bychom přitáhli k divadlu i lidi, pro které není běžnou choutkou.

* Na co se vy osobně těšíte nejvíc?

Hodně se těším na Divadlo Demago. Jde o performera, jenž vytváří představení společně s muzikantem a osvětlovačem. Pak na jedinečnou formaci Total Napalm Piče, která bude veřejně k vidění vůbec poprvé, a snad mi zbude čas na workshop beatboxu vedený mistrem republiky.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika