Jeho patnáctý ročník se nese ve znamení třicátého výročí od vzniku prohlášení Charta 77 a koncert odstartuje v 19 hodin.

Zpěváka doprovodí band


„Repertoár je sestavený ze skladeb posledních dvou alb, písničky z Vlastova exilového období hrát nebudeme,“ prozradil manažer Martin Rychta, který současně vystupuje v Třešňákově doprovodné skupině jako bubeník. „Tahle kapela vznikla při natáčení předposlední, dva roky staré desky Inventura a na základě dobrých ohlasů jsme se rozhodli, že ji zachováme i pro koncerty. Kromě mě v ní hraje ještě kytarista Jaromír Panáček a baskytarista Jiří Kubíček,“ upřesnil Rychta.

Dvanáctiskladbovou kolekci Skopolamin pojmenoval písničkář podle halucinogenní drogy. „Používaly ji a nejspíš ještě stále používají výzvědné služby všude na světě. Na, a polkni! Aby člověk prozradil to, co nechce, i to, co neví. Po požití bych vám na vaše přání například řekl, kde je v Pentagonu v druhém patře záchod, aniž bych tam kdy byl. Je vlevo za kantýnou,“ vysvětlil Třešňák. Novou desku vydala firma Supraphon, která už před třicety lety plánovala zařadit dvě Třešňákovy písně na kompilační album sdružení Šafrán. Kompletní náklad byl však zešrotován a signatář Charty 77 se po sérii výslechů na StB a normalizačních represích rozhodl v roce 1982 emigrovat do Švédska.„Měl jsem tady přátele, fotografa Bohumila Krčila a Jiřího a Jitku Pallasovy, kteří v Uppsale založili a provozovali hudební vydavatelství Šafrán,“ zdůvodnil Třešňák. Právě ve Švédsku také hudebníkovi vyšly první dvě alba Zeměměřič a Koh-i-noor.

Zklamání jako leitmotiv


Po návratu do České republiky natočil s tehdejším frontmanem kapely Lucie Davidem Kollerem a romským houslistou Jiřím Kormanem další autorské album Koláž. V současnosti vystupuje (podobně jako Vladimír Merta a Jaroslav Hutka) jako velký kritik české postkomunistické demokracie. „O čem že ten podivín a věčný nespokojenec zpívá? Společnost jde podle Třešňáka z bláta do louže, z politiky je mu nanic, z showbusinessu taktéž. Zklamání je leitmotivem desky. „Komunista mě zastupuje ve Štrasburku, kickboxer zpívá písně Karla Kryla,“ skuhrá velmi vtipně v první písni. Recept na nápravu nenabízí,“ napsal v recenzi alba Skopolamin kritik Stanislav Dvořák.

Třicetileté výročí Charty 77 připomenou organizátoři Olomouckého kulturního léta také koncertem legendárních Plastic People of the Universe a expozicemi výtvarníků-signatářů Olgy Karlíkové a Michala Matzenauera.