Inscenace v režii hostujícího Pavla Gejguše má premiéru zítra v 19.30 hodin a tvůrce slibuje aktualizovaný a mnohdy kritický pohled na klasiku.

Novelu s podtitulem „humoristický románek“ vydal Vančura v roce 1926, obecně známou se stala o čtyřicet let později díky filmové adaptaci Jiřího Menzela. Příběh se odehrává v lázeňském městečku Krokovy Vary během tří deštivých červnových dní.

Ústředními postavami je trojice mužů – plavčík Antonín Důra, který provozuje říční lázně na březích Orše, kanovník Roch, sečtělý učenec, a major Hugo.

Přátelé tráví nepovedené léto a většinu svého času obšírnými a malichernými debatami. Vzruch do ospalého městečka vnese až kouzelník Arnoštek se svou krásnou schovankou Annou.

„Vančurovo dílo patří ke klasice, takže nás provokovala myšlenka podívat se na něj mladýma očima. Text jsme se snažili co nejvíce aktualizovat, takže tentokrát to nebude žádná prvorepubliková plovárna a dvoudílné plavky. Jdeme proti konvenčnímu výkladu, který sázel na vytvoření laskavého obrazu maloměsta. Naopak zdůrazňujeme fádnost a kritizujeme spokojenost s malostí,“ uvedl student JAMU Gejguš.

Tvůrci inscenace jsou přesvědčeni, že výrazná témata knihy dokážou oslovit i současného čtenáře a diváka. „Je zřejmé, že nemá smysl tento text uvádět v nějaké nostalgické, muzejní podobě. Náš výklad se rovněž snaží ignorovat populární Menzelův film a jít vlastní cestou,“ přiblížil dramaturg Matyáš Dlab, pro něhož je vedle tří hlavních postav dalším hrdinou samotné maloměsto.

„Celá zápletka se točí kolem nudné atmosféry na maloměstské plovárně, kam nikdo nechodí. Tato nuda má vliv i na ústřední postavy. Neodsuzujeme je jako zlé, snažíme se je vůbec nehodnotit a být v naší intepretaci textu co nejobjektivnější,“ doplnil.

Jak se divadlo, jehož osazenstvo tvoří převážně vysokoškolští studenti, vyrovnalo s tím, že ústřední party jsou psány pro podstatně starší herce?

„Samozřejmě nás napadlo, jestli dvacetiletí mladíci můžou hrát pány v pokročilém věku. Sáhli jsme proto po určité stylizaci a nadsázce v hereckém projevu,“ vysvětlil Gejguš.

Trojici přátel ztvární Jan Konopčík, Tomáš Jurníček a Jan Kovář. Kouzelníka Arnoštka si zahraje Bořek Joura, schovanku Annu Viola Petrášová.

Hudbu k nové inscenaci Divadla Tramtarie složil Tomáš Bayer, lídr olomoucké elektronické formace Narcotic Fields.