Pátá premiéra a druhá pohádka v této sezoně dává prostor třem hercům a zhruba dvaceti loutkám.

„Pro pohádku využíváme plošné loutky, marionety, maňásky nebo i hračky,“ uvedl hostující režisér Jiří Jelínek, který je zároveň autorem textu.

Příběh pohádky vede do třináctého patra panelového domu, kde bydlí Němečkovi. Tam za malou Zuzankou přichází Mikuláš, anděl a čert. Přesnější by bylo uvést, že s nimi jde čertice, která má jméno Berta a která chodí na koledu prvním rokem.

A protože to je Zapeklitá pohádka, dostane se Berta do pěkně zapeklité situace. Zuzanka je totiž hodná a nepotřebuje strašit čertem. Mikuláš tak Bertu pošle do komory. Jenže na ni zapomenou.

„To je pro pohádku výchozí bod. Berta zůstane v komoře celou noc a vyleze až ráno, když rodiče odejdou do práce a Zuzanka do školy. Ocitá se tak ve světě, který je pro ni neznámý, a začíná ho postupně objevovat. A nakonec se skamarádí také se Zuzankou, když se vrátí ze školy,“ prozradil Jelínek.

Pro Bertu je svět lidí velkou neznámou, přece jen nikdy neviděla třeba toustovač nebo televizi. Nakonec pozná i lidského kamaráda, kterým je zmíněná Zuzanka. Přesto všechno se však Bertě začne stýskat po rodičích, i když jsou to čerti v pekle.

Jak se však do toho pekla dostane? Pro odpověď si budou muset děti zajít do Tramtarie.

„Zapeklitá pohádka je stejně jako ostatní pohádky našeho divadla pro všechny děti od tří let, ovšem vždy se snažíme, aby se bavili i jejich rodiče. Kvůli velkému zájmu diváků se v neděli odehrají hned dvě premiéry, jedna začíná ve 14 a druhá v 16 hodin. Několik lístků nám ještě zbývá,“ uvedla dramaturgyně divadla Lenka Jorníčková.

Hudbu k pohádce vytvořil stálý spolupracovník divadla a známý olomoucký hudebník Lukáš Mareček. Scénografie byla v rukou Elišky Konečné a Kateřiny Miholové. Jako především loutkovodiči se představí kmenoví herci Tramtarie, konkrétně Jana Posníková, Petra Konvičková a Alois Pešek.