V rámci festivalu Olomoucké kulturní léto odehraje společně s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným na nádvoří radnice „koncert vhodný i pro frakouny“, jak uvádějí internetové stránky kapely. „Základ vystoupení budou tvořit skladby z dosavadních dvou společných alb, ale zahrajeme také několik novinek a fanoušci se můžou těšit i na Paganiniho sonátu pro housle a kytaru,“ prozradil Svěcený.

K netradičnímu spojení alternativy a klasické hudby došlo poprvé před osmnácti lety. Tehdy se na festivalu v Moskvě setkali frontman Jablkoně, zpěvák a kytarista Michal Němec s proslulým popularizátorem houslové hry Svěceným. „Po koncertě jsme se sešli a hned si padli do noty. Vté době jsem hledal i jiné cesty než jen klasickou hudbu, abych se mohl prosadit i jako autor. Spojení s Jablkoní se ukázalo jako ideální,“ vzpomíná virtuos. Výsledek spolupráce zaznamenalo v roce 1991 album Jablkoň a Svěcený, kterému byl následovně udělen titul Deska roku. Exkluzivitu získal projekt v průběhu devadesátých let, kdy začali hudebníci koncertovat za doprovodu Filmového symfonického orchestru. Na úspěšný debut navázala v roce 2001 desetiskladbová kolekce Mumlava, na níž se jako host představila i popová a muzikálová zpěvačka Leona Machálková.

„Za těch deset let od první desky Jablkoň po profesionální stránce ohromně vyrostla, takže jsme se na Mumlavě mohli pustit do instrumentačně náročných věcí,“ vyzdvihl Svěcený. Současně dodal, že vzniku nové desky nechává volný průběh. „Až budeme mít pocit, že máme dostatek materiálu a že nastal ten pravý čas, tak vyrazíme do studia,“ slíbil. Jablkoň chystá své další řadové album na konec roku.