Hlavními taháky tradiční přehlídky českých kapel jsou letos Kryštof a Mig 21, které budou na akci hrát vůbec poprvé.

„Na koncert se těšíme, kluci mají Moravu moc rádi a rádi se sem vracejí. Určitě zahrají známé hity a také nové písně z připravovaného alba, které by mělo vyjít příští rok na jaře. Zazní například poslední hit Tak nějak málo tančím. Některé ze starších písní také diváci uslyší v nové úpravě – Obchodník s deštěm, nebo Ženy mají novou arange, tak doufám, že se lidem budou líbit,“ řekla Martina Böhmová, manažerka kapely Kryštof.

Koncerty začnou již po čtrnácté hodině a deset minut před osmou večer se diváci mohou těšit na Mig 21 – pražskou kapelu, která proslula svými hravými písněmi a také osobitou scénografií, kterou předvádí při koncertech zpěvák a herec Jiří Macháček.

Celou akci zakončí kapela Kryštof, která na pódium vystoupá jako poslední. Kryštof hráli na Olomoucku naposledy na Pivním festivalu, který zde byl v polovině května. A podle jejich manažerky se zpěvák Richard Krajčo i ostatní členové kapely na Moravu rádi vracejí.

„Kluci tady hrají rádi. Nevadí nám ani to, že vystupujeme jako poslední kapela a začínáme až po půlnoci. Máme tak víc prostoru na hraní,“ doplnila Böhmová.

Stálicí festivalu je už několik let kapela z podhůří Jeseníků s názvem O5 & Radeček, která na Šternberském kopci vystupuje v podstatě pravidelně. Na programu se však objevují i méně známé kapely Mandrage a Sweet Cherry, které se do povědomí veřejnosti probojovaly teprve nedávno.

„Pro mladé návštěvníky bude určitě zajímavá hlavně kapela Mandrage, která je v poslední době hodně slyšet z rádií. Střední generaci zase myslím potěšíme koncertem Vladimíra Mišíka, který nevystoupí se skupinou ETC, ale trochu netradičně jej doprovodí kapela ČDG, a zajímavá bude i kapela Legendy se vrací v čele s moderátorem pořadu Nic než pravda Petrem Šiškou,“ řekla k sobotnímu programu hlavní produkční festivalu Alena Šmerdová.

Šumperská formace O5 & Radeček představí na letošním koncertě nejen své nejznámější hity, ale také písně z připravované desky.

„V sobotu zazní všechny hitovky ze tří desek, které kluci zatím vydali, a také aktuální singl, který stoupá v žebříčku rádiových hitů – píseň Máš mě na svědomí,“ řekl manažer kapely Artur Kaiser.

Hudebníci, kteří původně začínali jako folkoví muzikanti, vydali v roce 2007 své třetí oficiální album. Do povědomí nejširší veřejnosti se kapela dostala v roce 2004, kdy česká rádia zaplnila píseň Praha, resp. Hvězdy nad Prahou, která se stala druhou nejhranější skladbou roku. Podle Kaisera zahraje kapela v sobotu i několik songů z připravované desky.

„Kluci teď tráví posledních několik dní v nahrávacím studiu, připravují totiž novou desku, která vyjde v druhé polovině září, a snad už můžu prozradit, že ponese název podle písně Máš mě na svědomí, která u posluchačů boduje už teď,“ doplnil manažer.

Šternberský kopec, který se koná od roku 2004, láká do hradních zahrad stále více návštěvníků. I přes to, že lidé mají o tuto akci zájem, ale stále zůstává jednodenní akcí. Neuvažují tedy organizátoři o rozšíření?

„Už letos jsme uvažovali o tom, že bychom přidali ještě jeden den, nakonec jsme ale kvůli financím museli tento návrh zamítnout. Finanční krize se letos promítla i do naší akce. Výhledově bychom ale chtěli program rozšířit na více dní, tak snad se nám to podaří příští rok. Myslím si, že i návštěvníci by to uvítali,“ upřesnila produkční Šmerdová.

Ti, kteří v sobotu na Šternberský kopec zamíří a vydrží až do konce, se ale budou muset vypořádat s otázkou, kam po skončení koncertů složí hlavu.

Podle Šmerdové totiž není možné přespat v areálu hradu. „Návštěvníci, kteří po koncertě nezamíří domů, mohou využít omezené kapacity ubytování v blízkém kempu Dolní Žleb nebo ubytování ve Šternberku,“ doplnila Švermová.

Časový harmonogram
14:05 - 14:45 Sweet Cherry
15:10 - 15:50 Again
16:15 - 17:00 O5 a Radeček
17:20 - 18:05 Mandrage
18:25 - 19:10 Legendy se vrací
19:50 - 20:40 MIG 21
21:00 - 21:40 Stracené ráj
22:05 - 22:50 Vladimír Mišík
23:10 - 23:45 Hyperion
00:10 - 01:10 Kryštof