V pátek startuje mimo jiné premiérou představení Markéta Lazarová Moravského divadla Olomouc.

Činohra, taneční či nonverbální divadlo, performance, improvizace nebo workshop. Tomu všemu mohou být lidé nablízku a kochat se díky festivalu Divadelní Flora, v jehož patnácté programové nabídce, která tentokrát není ohraničená žádným mottem, je padesát produkcí.

Dobrou zprávou pro všechny bude určitě to, že lístky ještě jsou.

„Lístky se dají sehnat i na zdánlivě vyprodaný Dealer's choice. Stav se dá průběžně sledovat přes webticket portál – tam se jednoduše číslem zobrazuje aktuální stav. Lidé své rezervace občas ruší, takže je dobré to sledovat. Dostat se dá opravdu na vše. A pokud bude vyhlédnutý titul do poslední chvíle vyprodaný, pak mohou zájemci přijít na místo půl hodiny před začátkem představení, kdy se doprodávají nevyzvednuté lístky,“ poradil tiskový mluvčí festivalu Zdeněk Vévoda a pozval diváky na představení, na než se dá v tuto chvíli ještě bez problémů dostat.

„Například Racek Městského divadla Kladno, Spílání publiku pražského Divadla Komedie, slavnostní zakončení se souborem 420People a choreografií Affordance či řada produkcí v divadelním šapitó na Konviktu. Určitě doporučuji Kabaret Hašek pražského A Studia Rubín v režii kmenového režiséra Divadla Na zábradlí Jana Friče,“ doplnil Vévoda.

Na každého, kdo by chtěl ochutnat Divadelní Floru, by se tak mělo dostat.

Zajímavý program v šapitó

Důvodů proč na Floru zajít je mnoho. Vedle prestižních divadel, která se do Olomouce chystají z různých koutů České republiky, koncertů kapel Millopa, Kamp nebo Korai Öröm z Maďarska a filmů připravily domácí scény pro festival dvě činoherní premiéry.

Jednou z nich je Markéta Lazarová Moravského divadla, druhou potom uvádí Divadlo na cucky, s nímž hostující režisér Jiří Jelínek nastudoval Vonnegutovu Grotesku.

„Divadlo Konvikt si loni pořídilo vlastní šapitó a pořádá v něm také projekty Divadelní Flora a Open Konvikt. Od začátku jsme chtěli, aby pro prostory stanu vzniklo také autorské představení, a ke spolupráci jsme oslovili Jiřího Jelínka, který má s podobným typem prostoru zkušenosti. Autorská inscenace bude mít živý hudební doprovod. Na jeviště se vrací také talentovaná Johana Vaňousová, kterou diváci v minulosti viděli již v inscenaci Oblíbenci,“ uvedl dramaturg festivalu a umělecký šéf Divadla na cucky Jan Žůrek.

Doplnil, že festival čekají celkem čtyři premiéry.

Dvě světové premiéry v Olomouci

„Na programu máme také dvě světové premiéry připravené speciálně pro festival: taneční duet Beyond britské choreografky Karly Shacklock v interpretaci Lucie Petrušové a Lucie Kickham a nejnovější inscenaci Found and Lost renomované švédské tanečnice a choreografky Charlotty Öfverholm v podání Veroniky Kotlíkové a Terezy Ondrové ze souboru VerTeDance,“ doplnil dramaturg Žůrek.

Poprvé se program Flory dotkne Olomouce dnes v 15.30 na Horním náměstí projektem tří improvizátorů Rádio Ivo. Představí se v něm herečka Johana Švarcová, Petr Marek a Marián Moštík.

Od 17 hodin mohou diváci na Konviktu zhlédnout choreografii Nobody, v Moravském divadle je zase od 19 hodin čeká premiéra Markéty Lazarové.

Čtvrt hodiny před devátou rozezní nádvoří Konviktu koncert kapely Miloopa a první festivalový den zakončí v půl jedenácté večer Vonnegutova Groteska v podání olomouckého Divadla na cucky.

Vstupenky na festival jsou k dostání v pokladně Moravského divadla Olomouc.

„Momentálně je to samozřejmě nejhektičtější, téměř nonstop už pracují technici, designéři na Konviktu, ale i na Horním náměstí, guest servis očekává příjezdy prvních festivalových osobností a počasí, nechci to zakřiknout, nám zatím přeje, takže vše probíhá ve výborné náladě,“ okomentoval poslední přípravy na festival Vévoda.