„Absolvovali jsem dlouhé týdny usilovné práce od rána do noci. Ještě v den koncertu jsme toho dost dokončovali. Když se pak klub do posledního místa zaplnil diváky, kteří každou skladbu odměnili bouřlivým potleskem, byl to nepopsatelný pocit,“ těšilo hudebního dramaturga klubu Vladimíra Foreta.

Jak hodnotíte první koncert sezony, který zahájil novou éru Jazz Tibetu? S Erikem Truffazem jste měl i možnost strávit nějaký čas. Jak na vás zapůsobil?
Zahajovací koncert Erika Truffaze a jeho 4TETu byl neskutečným zážitkem. Měli jsme za sebou dlouhé týdny usilovné práce od rána do noci. Ještě v den koncertu jsme toho dost dokončovali. Když se pak klub do posledního místa zaplnil diváky, kteří každou skladbu odměnili bouřlivým potleskem, byl to nepopsatelný pocit. Všechno do sebe zapadlo a krásnější jsme si ten večer neuměli ani představit. Kapela odehrála nadstandardně dlouhý set, což bylo důkazem toho, že se v klubu cítila velmi dobře.

Druhý den jsem Erika trochu provázel po Olomouci a dlouho si s ním povídal. Vzhledem k tomu, jaké slávě se těší po celém světě, je až neuvěřitelné, jak otevřený a vnímavý člověk je a s jakou pokorou vnímá hudbu a publikum. Velmi jsme si rozuměli v názoru na to, co dělá hudbu skutečně dobrou. Pro mě bylo toto mimořádné setkání dalším důkazem toho, že skutečně skvělý hudebník musí být i skvělý člověk…

Erik Truffaz v zaplněném Jazz Tibet Clubu. Foto: Štefan Berec

Můžete ještě připomenout, co všechno se v klubu změnilo. Jaké máte ohlasy na rekonstrukci?
V sále je nová výmalba, osvětlení a dekorace, které společně vytváří velmi útulný prostor. Nepraktický starý nábytek nahradily dřevěné stolky a zrenovované dřevěné židličky, které doplňuje pohodlná polstrovaná lavice a boxy. Podstatně se zvětšil bar, který teď umožňuje rychlejší a pohodlnější obsluhu. Díky jeho přemístění se uvolnila okna do ulice, která tak do prostoru přivádějí více denního světla. Pódium je zvýšené, vytlumené a opatřené prvky pro zlepšení akustiky. Za ním pak konečně vzniklo zázemí pro kapely, které nám dlouho chybělo. Nově natažené kabely a potrubí pokrývá dřevěná podlaha. Zcela přepracovaný je i zadní vstup a také toalety, které reflektují současné estetické i hygienické standardy. Tou nejzásadnější změnou je však provázání obou dílčích složek do organicky fungujícího celku, který jak věříme konečně získá klubový charakter. První reakce jsou velmi pozitivní a o to větší máme radost.

Můžeme přejít k programu. Mohl byste okomentovat připravovaný hudební harmonogram?
Podzimní program pokračuje v naší snaze kombinovat kvalitní hudbu napříč žánry. Victor Bailey Group či Robert Balzar Trio s Danem Bártou představitelé světové a domácí špičky potěší milovníky jazzu. Mark Geary nebo kapela Paramount Styles zase příznivce vynikajícího kytarového písničkářství. Skupina Midi Lidi potom představuje kultovní kapelu z oblasti inteligentní elektroniky.

Hudební dramaturg Jazz Tibet Clubu Vladimír Foret. Foto: Štefan Berec

Největší hudební lákadlo podzimní sezony bude podle vás co?
Je velmi těžké uvést jediný koncert jako ten nejlákavější. Už proto, že v našem kmenovém programu není nic, do čeho bychom nešli s nadšením a čemu bychom nevěřili. Už samotný zahajovací koncert ve mně stále ještě opravdu silně rezonuje. Velkou událostí bude v závěru října exkluzivní koncert Victora Baileyho, který patří k největším osobnostem světového jazzu a který spolupracoval s Joe Zawinulem nebo Madonnou. Už tuto sobotu pak přijede kapela Priessnitz, s jejímiž členy se přátelím už od jejich počátků a která je v životní formě. Koncert doplní mimořádná projekce filmu Alois Nebel, jemuž dal výtvarnou podobu zpěvák Jaromír Švejdík. V listopadu se pak do klubu vrátí další z kamarádů irský písničkář Mark Geary, kterému před pár dny aplaudovalo vyprodané pražské Divadlo Archa, kde vystoupil coby host Glena Hansarda. Jeho bezprostřednost, silný hlas a mimořádné skladby z něj dělají jednoho z nejzajímavějších světových písničkářů dneška.

Klub dával příležitost i mladým kapelám. Bude v tom pokračovat?
Samozřejmě bude. Začínajícím hudebníkům jsme otevření. Je vždy velmi příjemné sledovat rodící se talent. Budeme si vybírat takové kapely, ze kterých ucítíme autentickou energii a upřímnost.

Erik Truffaz v zaplněném Jazz Tibet Clubu. Foto: Štefan Berec

Rozšíří se nějak i mimohudební nabídka, konkrétně například o filmové projekce, divadlo a podobně?
Máme to v úmyslu. Charakter klubu po tom volá a i my k tomu máme blízko. Usilovněji na tom však začneme pracovat až poté, co se klub v nové podobě zaběhne. Už na podzim se však v klubu představí třeba improliga.

Jaké bude klub hostit festivaly?
Dlouhodobě spolupracujeme s festivaly Divadelní Flora, Jeden svět či Křižovatky. Domovským je Jazz Tibet Club pro poslední ročníky festivalu Přesahy. Pravidelně se u nás také konají koncerty v rámci Dnů frankofonie či Dnů španělské kultury. Technickou výpomocí se každoročně podílíme i na dalších akcích, jako jsou Přehlídka animovaného filmu, Týden improvizace a další. S organizátory většiny těchto akcí nás pojí přátelství a spolupráce na nich je tedy logická a dělá nám radost. Rozšiřuje rovněž naše obzory, které by se snadno mohly omezit jen na úzký profil toho, kam dohlédneme v rámci naší vlastní činnosti.