Nadílka hudebních festivalů pokračuje i v srpnu. Už máme za sebou Zahradu, Drátofest i Keltskou noc, stačili jsme si trochu vydechnout a brzo nás čeká další série koncertů. Při prvním letmém pohledu by se mohlo zdát, že srpnové festivaly jsou čistě ve znamení folku a country, ale na své si přijdou i fanoušci rocku.

Olomoucký kraj navštíví během příštích dnů a týdnů Ewa Farna, AG Flek, Jarmila Šuláková nebo Wabi Daněk.

Vlnobytí 008

Program Olomouckého kulturního léta je i tentokrát spjatý s významnou historickou událostí. Vloni se přehlídka nesla ve znamení třicátého výročí od vzniku Charty 77, tentokrát organizátoři připomenou čtyřicet let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Vzpomínkový hudební minifestival proběhne symbolicky ve čtvrtek 21. srpna.

„Chceme u této příležitosti uctít památku lidí, kteří okupaci nepřežili. Na akci nazvané Vlnobytí 008 zahrají v parku ve Smetanových sadech Plastic People of the Universe, kteří shodou okolností také slaví čtyřicítku, dále Jiří Dědeček, Ivan Hlas nebo Jiří Krchovský. Součástí této vzpomínky má být i vysázení čtyřiceti stromků v Bezručových sadech,“ prozradil dramaturg Libor Gronský.

Program festivalu Vlnobytí 008

Mohelnický dostavník

Návštěvníci festivalu trampské a folkové hudby Mohelnický dostavník se kromě velké porce koncertů dočkají soutěže kapel a rovněž volby nejlepšího filmu přehlídky.

V areálu Autokempu Mohelnice vystoupí od čtvrtka 28. srpna do neděle 31. srpna více jak čtyřicítka skupina a písničkářů v čele s Wabim Daňkem, Nezmary a Pavlem Žalmanem Lohonkou.

„Velkou radost mám z účasti Jarmily Šulákové a Fleretu, těším se i na vystoupení Pavlíny Jíšové, která sice už na Dostavníku zpívala, ale zatím nikdy za doprovodu skupiny Přátelé,“ svěřil se hlavní organizátor Pavel Nenkovský.

Program Mohelnického dostavníku 2008

DŘEVO RockFest

Na rockovou muziku ve všech jejích podobách je zaměřený festival DŘEVO RockFest v Dřevohosticích u Přerova. Jeho čtvrtý ročník proběhne příští sobotu 9. srpna v areálu zámecké zahrady a coby hlavní hvězdu nabídne stále populárnější Ewu Farnou.

„Vznik festivalu je spojený s firmou SECO zajišťující ozvučení a osvětlení koncertů. Díky tomu se známe s řadou skupin a zpěváků, které oslovujeme s nabídkou zahrát si u nás. Kromě Ewy Farné by teenagery měly zaujmout i kapely Rybičky 48 a Nevím,“ přiblížila za organizátory Markéta Bubiková, která se na festivalu představí jako zpěvačka formace Doro & Warlock Revival.

„Vystupujeme už pět let a v repertoáru máme asi dvacet skladeb včetně populární hymny Warlock s názvem All We Are. To je píseň, kterou zná snad každý rockový fanoušek,“ uvedla Bubiková.

Program Dřevo RockFest 2008

Dřevohostické folkáč

Stejné místo, jiný žánr. O týden později vystřídají rockery a metalisty příznivci folku. Čtvrtý ročník Dřevohostického folkáče slibuje žánrovou pestrost a navíc nabízí možnost diváckého hlasování o nejlepší kapelu festivalu.

Dramaturgii má již tradičně na starost skupina Pupkáči z Lipníku nad Bečvou.

„ Několik let objíždíme nejrůznější přehlídky a soutěže a za tu dobu jsme se spřátelili s řadou hudebníků. Původní myšlenka vycházela z propojení sousedících regionů, nyní už jsme se museli rozhlédnout po vzdálenějších místech a oslovit kapely ze středních a jižních Čech. Usilujeme o žánrovou pestrost, takže na jednom pódiu zazní kromě folku i trampská muzika, country nebo folkrock,“ přiblížila zpěvačka Pupkáčů Blanka Prudilová.

Hlavní hvězdou přehlídky je legendární AG Flek, dále se představí kapely Lístek, Bob a bobci nebo písničkář Arnošt Frauenberg.

Program festivalu Dřevohostické folkáč 2008