Loni v říjnu vyšlo Šporclovi temperamentní album Gipsy Way, na kterém spolupracoval právě se slovenskými hudebníky. Společně nahráli cikánské, rumunské a maďarské lidové balady a repertoár doplnili i osobitým podáním skladeb Pabla Sarasateho, Johannesa Brahmse či Arama Chačaturjana.

Již po dvou měsících se prodalo celkem 5500 kusů nahrávek a zájem posluchačů o toto nevšední hudební pojetí podpořil Šporclovo rozhodnutí vyrazit s novými skladbami na koncertní turné po jedenácti městech České republiky.

„To letošní turné bude jedinečné a jsem rád, že na něm budu hrát se svými novými kamarády z cimbálové cikánské kapely. Vždy, když jsme společně hráli na koncertě, mělo publikum tendenci vstávat ze židlí, křičet bravo a tancovat. Doufám, že se nám něco podobného, umocněno velkoplošnou obrazovkou a světly, podaří také, a že posluchači budou spokojeni,“ řekl k turné Šporcl.

Pavel Šporcl se v posledních letech zařadil mezi nejvýraznější osobnosti interpretující klasickou hudbu. Pozornost na sebe poutá nejen svým výrazným vzhledem a vystupováním, ale také virtuositou a vynikajícími hudebními výkony.

Díky svému netradičnímu přístupu k vážné hudbě se mu daří oslovovat širokou veřejnost a mladé publikum. Pověstné jsou jeho modré housle, které si Šporcl nechal udělat u nejlepšího českého houslaře Jana Špidlena v roce 2006 a které jej od té doby doprovázejí při všech jeho vystoupeních.

Album Gipsy Way, které na letošním turné Šporcl představí, vzniklo zachycením dvou koncertů, které mladý houslista odehrál společně s romskou cimbálovou kapelou Romano Stilo.

Sám Šporcl, který je známý svým experimentováním s rozličnými hudebními žánry, si zde vyzkoušel temperament a muzikantské jiskření, které doprovázely oba jejich společné koncerty.