V páteční premiéře předvedou herci komedii francouzského dramatika Pierra de Marivauxe, v níž se rozhoří hádka o to, které pohlaví je v lásce více nestálé.

Režie Sporu se ujal Michal Spišák, který tvrdí, že při jeho sledování se z diváků chtě nechtě stanou voyeuři.

„Divák sleduje mladé lidi, kteří jsou předmětem experimentu, ale zároveň se dívá i na ty, kteří experiment připravili. Sleduje tak vlastně ty, kteří sami sledují někoho jiného," vysvětlil Spišák, který letos s olomouckou činohrou již nastudoval komorní komedii Amazonie.

Nový olomoucký překlad

Francouzská komedie z roku 1744 začíná titulním sporem mezi Knížetem a jeho přítelkyní Hermionou, kteří spolu debatují o tom, zda se nevěra a nestálost v lásce projeví dříve u muže či u ženy.

Touto hádkou pak začíná zvláštní experiment, v němž jsou dva páry dětí vychovány odděleně na zámku v lese a tak, aby nepřišly do přílišného kontaktu s vnějším světem.

„Jsme svědky toho, jak se postupně tyto dva páry setkají, jak na sebe reagují. Jsou vlastně obětí důmyslné manipulace. Komedie Spor tak pojednává o tomtéž jako dnešní populární reality show," upozornila dramaturgyně Markéta Machačíková, jež společně se svou sestrou Terezou Včelicovou vytvořila pro potřeby olomoucké inscenace nový překlad Sporu.

„Starší překlady de Marivauxových her občas působí na první přečtení poněkud suchopárně a strojeně a do značné míry podléhají dobovým konvencím," řekla Markéta Machačíková.

V hlavních rolích Knížete a Hermiony se divákům představí Petr Kubes a Vladimíra Včelná.

„Téma hry je nadčasové, protože rozdíl mezi mužskou a ženskou povahou je něco, co řešili lidé dříve, dnes a určitě budou řešit i v budoucnosti. Hra nabízí podnět k zamyšlení. Může se stát, že každý divák si z toho odnese jiný závěr," řekla ke hře Vladimíra Včelná.

Z rokoka současnost

Čtveřici mladých lidí, kteří se stali předmětem zvláštního experimentu, si zahrají Tomáš Krejčí, Jan Ťoupalík, Lenka Kočišová a Vendula Fialová.

„Název Spor sice naznačuje, že půjde o nějaký konflikt, ale můžu diváky ujistit, že lásky je tam více než dost. Role Eglé vyžadovala naučit se množství textu, který nepatří mezi nejjednodušší. Na výsledek jsem sama zvědavá a těším se, protože zkoušení s režisérem Michalem Spišákem bylo naprosto pohodové," zdůraznila Fialová.

Přesto, že hra Spor pochází z roku 1744, tvůrci inscenace neusilovali o historickou věrnost.

„Nedokážu si dost dobře představit text Sporu inscenovaný tak, aby splňoval historická kritéria, tedy v rokokových kulisách a kostýmech. Podle mě je de Marivauxova hra nadčasová a může se tak odehrávat v časově nekonkrétním prostředí," naznačil režisér Michal Spišák.

Spor je vůbec první hrou Pierra de Marivauxe, která se dočkala uvedení na jevišti Moravského divadla Olomouc a na premiéru se diváci mohou těšit už dnes v 19 hodin.