Zní to neuvěřitelně, ale legendární folková formace Spirituál kvintet oslaví v příštím roce padesátiny. Dárkem k významnému jubileu má být nové studiové album, které vyjde po pěti letech od zatím posledního titulu Křížem krážem.

Ukázky z chystané desky představí formace kolem kapelníka Jiřího Tichoty v pondělí v 19 hodin v olomouckém U-klubu.

Spirituál kvintet bývá v Olomouci častým hostem a své návštěvy obvykle dělí mezi U-klub a kostel Panny Marie Sněžné.

„Většinou je obtížné mluvit o vztahu muzikanta k nějakému městu. Na místo koncertu dorazíme často hodinu před jeho začátkem, uděláme zvukovou zkoušku a deset minut po skončení vystoupení už odjíždíme pryč. Ale Olomouc je trochu výjimka. Tohle město je pro nás opravdu něčím víc, dobře ho známe a rádi se sem vracíme, už třeba díky velmi přátelskému vztahu s šéfem U-klubu Leo Friedlem,“ svěřil se Tichota.

Jak se liší repertoár koncertu v prostředí komorního klubu oproti vystoupení v kostele?

„V kostelích zpíváme téměř výhradně spirituály a gospely, zatímco v klubech hrajeme program smíšený, s písničkami jiného druhu,“ vysvětlil Tichota.

Polovinu práce mají za sebou

Své pětačtyřicátiny oslavila kapela vydáním kompilačního alba a zároveň i DVD s názvem Archiv. K vidění zde byl kromě jiného i záznam z prvního veřejného koncertu v roce 1962. Padesáté narozeniny, připadající na příští rok, si chce Spirituál kvintet užít ve společnosti nového studiového alba.

„Deska je už z poloviny hotová, zbytek hodláme dotočit v květnu. Mezitím máme koncertovat v Bruselu, na Kubě a v Etiopii v rámci propagace naší republiky v souvislosti s jejím předsednictvím v Evropské unii. Takže práce máme nad hlavu,“ prozradil Tichota a současně slíbil, že několik nových skladeb uslyší i olomoučtí fanoušci.

Spirituál kvintet vznikl v roce 1960 a u jeho zrodu stálo tehdy mužské kvarteto ve složení Mach-Keller-Kastelovič-Tichota. Skupina odehrála své první koncerty na jazzových festivalech a uvedla na domácí scénu slovo „folk“, které bylo v tehdejším Československu zcela neznámé.

Nová historie kapely se začala psát s příchodem dnes již zesnulého zpěváka a kytaristy Karla Zicha v roce 1969.

V sedmdesátých letech pak Tichota přivedl do Spirituál kvintetu bratry Jana a Františka Nedvědy a na začátku následující dekády rovněž vynikající zpěvačku Irenu Budweiserovou, která v kapele zůstala dodnes.