Otec půlročního Kristiána a novomanžel herečky Evellyn Pacolákové je vedle Josefa Vrány dalším hercem, který se rozhodl opustit Moravské divadlo. Z Olomouce přechází do Východočeského divadla Pardubice.

Rozhovor


* Zásadní otázka - stěhuje se celá vaše rodina?

Zatím budu dojíždět. Evellynka je stále na mateřské, i když si odskakuje do Moravského divadla, kde měla koncem sezony premiéru v inscenaci Řeči. Samozřejmě bych byl rád, kdyby jí v budoucnu v Pardubicích nabídli angažmá a ona ho přijala, ale o tom je předčasné uvažovat.

* Co vás vedlo navzdory rodinnému zázemí k odchodu?


Strávil jsem v Olomouci tři zajímavé roky, během nichž se změnilo mnoho v mém osobním životě, ale profesně nešlo o nejšťastnější období. Se souborem jsem se sžil, dokonce natolik, až mám potomka, ale nepřilnul jsem k prostoru divadla. Stále mi připadá studené, těžko se mi navazuje komunikace s publikem.

* To však zřejmě nebyl jediný důvod k odchodu…

Mrzí mě také nízká návštěvnost některých inscenací. Přičítám ji obchodnímu oddělení, protože soubor funguje skvěle a režírují tu i zajímaví hosté. Koncem sezony měla třeba premiéru Marie Sabina, inscenace Andrzeje Celińského dle hry současného dramatika Viliama Klimáčka. Co už lepšího nabídnout mladým? Jenže marketingové oddělení je nedovede přilákat, takže v hledišti sedává kolem sedmdesáti diváků. V univerzitním městě! Přitom by stačilo například pustit spot na obrazovce ve výloze divadelní kavárny. To je investice do dvaceti tisíc, kterou by šlo i obejít nějakým sponzoringem. Nevěřím, že by se neozvalo: „Hele, tam pobíhá nahý chlap a vykusují se tam dvě ženské, to je úlet, pojďme na to!“ Diváky je potřeba přitáhnout, ne se vymlouvat, že nechodí, a dobrou inscenaci stáhnout.

* Tak dopadl Merlin aneb Pustá zem…

To byl krásný kus režírovaný vynikajícím Janem Mikuláškem, který má podle mne před sebou velkou budoucnost. Tradiční předplatitelé jej ale logicky nemohli docenit. Stejně předčasně obchodní oddělení z repertoáru stáhlo Mrzáka inishmaanského, z nějž režisér Jiří Seydler udělal komedii par excellence,u které se bavili i herci. Zbožňoval jsem třeba scénu v kině. Navíc jsme v této inscenaci s Evellynkou poprvé představovali dvojici.

* Hraje se tak snáz?

Je to bžunda. Sourozence jsme si doma zkoušeli, na jevišti si rozuměli - víc takových spoluprací!

* Jinak se asi na scéně cítíte při Marii Sabině, kde jste právě vy oním „nahým chlapem“…

Ptal jsem se režiséra po důvodu, a jelikož mi přišel opodstatněný - jde o vizi Marie, jejíž představa Jacka má být úplně čistá - souhlasil jsem s obnažením. Diváci vidí jen mé pozadí,mnohem horší je, jak se mi přímo na přirození zblízka dívají mé dvě kolegyně. Nevím, jak bych ten pocit popsal, snad by se to dalo přirovnat k tomu, když jde dívka poprvé ke gynekologovi. Úplně nahý jsem již byl v inscenaci Na dotek Slezského divadla v Opavě, odkud jsem přišel do Olomouce. Ale to nebylo tak nepříjemné.

* I proto, že jste byl miláčkem tamějšího publika?


Hlavně proto, že to trvalo jen chvíli. Ale je pravda, že v Opavě mám své diváky, pro které jsem pět let hrál krásné role. Kdybych se v Moravském cítil jako ve Slezském, asi bych angažmá v Pardubicích hodně zvažoval. Takto jsem nabídku okamžitě přijal.

* Budete se profesně posouvat ještě více na západ?

Zatím se necítím tak herecky vyzrálý, abych pomýšlel na angažmá v Praze, byť tam mám různé kontakty z dob studií. Už tehdy jsem si ale vyzkoušel práci před kamerou a rád bych v ní pokračoval. Tato možnost se nyní otevírá, protože Pardubice jsou padesát minut po dálnici od Prahy. Nebránil bych se ani roli v nějakém seriálu, ačkoliv jsem vůči nim jako divák nekompromisní. Bylo by sice ještě náročnější vše časově zorganizovat, ale zas bych domů klidně zajel Pendolinem, protože bych si ho mohl dovolit.

* Uživit rodinu pouze divadlem asi není jednoduché…

Také proto jsem během poslední sezony přijal roli Amadea v Opavě, ačkoliv jsem tam dojížděl zkoušet zrovna v době, když se narodil Kristián. Vzápětí jsem hned hostoval v Pardubicích - musímse prostě otáčet. Evellyn je zastánce názoru, že si má na úkor dítěte odepřít rodič. Takže když se nám líbila jedna hračka na rozvíjení fantazie, holt jsem dvakrát nešel na pivo a místo toho jsme Kristiánovi koupili chobotnici s pískajícími chapadly.

* Obětoval jste i hraní v kapele Cachexy?

Tato skupina je nyní u ledu. Založili jsme ji se spolužáky, pak jsme se však rozlétli po oblastních divadlech a nebyl čas se scházet. Škoda, protože naše CD dokonce dostalo řadu hvězdiček v hodnocení v časopise Rock&Pop. Také proto stále plánujeme kapelu oživit. Jenže to by byl opět čas obětovaný na úkor rodiny. Zatím tedy skládám jen tak doma pro sebe. Mám v hlavě melodie, vezmu kytaru, malý poslouchá -má už bigbít v krvi. Ale zná i vážnou hudbu, třeba Mozarta slýchával ještě u maminky v bříšku, když se tatínek učil roli Amadea. Muzika je prostě můj živel.