„S manželem jsme oba milovníci umění a chtěli jsme podpořit mladé umělce. Sama jsem absolventkou Akademie výtvarných umění a tak vím, že uživit se volnou sochou je velmi náročné. Řekli jsme si, že velká zahrada se povznese ještě tím, když v sobě bude mít ještě umělecký prvek. Což třeba za první republiky bývalo běžné, ale dnes už ale ne," řekla kurátorka výstavy Jitka P. Nesnídalová.

Návštěvníci si tak mohou prohlédnout rozmanité sochy zpracované na různá témata v rozličných materiálech, jako jsou například beton, šamot, pozinkovaný plech nebo laminát. Celkem se představí devět sochařů ve věku od 30 do 40 let a vedle nadživotních figur od Evy Matuškové a Kryštofa Hoška bude možné vidět i kouřící sochu z dílny Pavlíny Hlavsové nebo naddimenzovaného realistického koně od Pauliny Skavove. Mezi drobnější věci patří šamotové plastiky Barbory Krninské, Terezy P. Salabové nebo Petry Křivové. Ta také v zahradě představuje i nejtěžší sochu celé výstavy a to litinové trychtýře.

Nejen děti se pak mohou těšit na betonového čerta od Josefíny Jonášové, nebo železný dalekohled od Martina Kocourka, který je nastaven na pozorování domu, prozkoumá-li jej návštěvník lépe, uvidí v něm hvězdné nebe. „Většina autorů vystavuje převážně v České republice, někteří ale také v Americe, Švýcarsku, Itálii. Jsou to úspěšní absolventi Akademie výtvarných umění nebo Uměleckoprůmyslové školy," poznamenala kurátorka výstavy.

Umělecká díla jsou v areálu zahrady letos k vidění poprvé, manželé by byli rádi, kdyby se z výstavy stala tradice. „Kdyby se nám podařilo to, že by lidé přišli na kávu a ještě mohli vidět umění, to by pro nás byla velká radost," pokračovala Jitka P. Nesnídalová s tím, že návštěvníci mají během celého roku také možnost hlasovat pro nejkrásnější sochu zahrady. Hlasovat pro ni ale bude i odborná porota.

Výstavu soch mladých výtvarníků v zahradě Šmeralovy vily lidé najdou na Svatém Kopečku u Olomouce. O víkendu bude tato památka přístupná také v rámci dnů Evropského dědictví. Lidé mohou zamířit na kávu a projít si zahradu i budovu v sobotu i neděli od 11 do 21 hodin.