Výstava věnovaná proslulému olomouckému fotografovi odstartuje ve středu v 17 hodin.

Letos by se fotograf a pedagog Miloslav Stibor dožil pětaosmdesáti let.

„Patří mezi nejvýznamnější české fotografy druhé poloviny dvacátého století. Bohužel nás loni opustil. Výstava s názvem Miloslav Stibor (1927 – 2011) jeho práci připomíná reprezentativním vzorkem toho nejlepšího," upozornila kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.

Kolekce čítá v galerii na 45 snímků, které pochází ze sbírky Muzea umění Olomouc nebo od Evy Stiborové, manželky zesnulého fotografa.

„V oblasti fotografie je Stibor známý především svými fotografickými akty. V „géčku" ale návštěvníci najdou i ukázky jeho rané tvorby z konce padesátých let, kdy pracoval v exteriérech a experimentoval s věcmi, které měl kolem sebe," uvedla kurátorka.

Podle ní ale těžiště tvorby Miloslava Stibora spadá do šedesátých let, kdy vznikl třeba cyklus 15 fotografií Henry Millera. I ten je na výstavě zastoupen.

„Zde ukázal ženu v její přirozenosti. Do té doby se totiž žena fotografovala jako porcelánová panenka," prozradila Bieleszová.

Vedle fotografie se potom Stibor věnoval i deskriptivní geometrii, kterou jednu dobu také učil.

„Jeho fotografie jsou poznamenané tím geometrizujícím a grafickým cítěním. Velice dobře využíval kontrasty černé a bílé, světla a stínu. Fotografie dotvářel ve svém ateliéru. Vykrýval šablonami a používal složité metody například při zvětšování. Dodnes jsou známé svou nejen uměleckou, ale i řemeslnou kvalitou," doplnila Bieleszová.

Výstava zahrnuje i jeho snímky ze zahraničních cest, konkrétně z Turecka, Egyptu či Itálie, a také dokumentuje jeho život, ke kterému neodmyslitelně patří činnost pedagogická.

„V Olomouci založil Lidovou školu umění, která dnes nese jeho jméno a v níž též začal samostatně učit fotografický obor pro dospělé. Později se tento model ujal po celé České republice," dodala kurátorka.

Vernisáž se v Galerii G uskuteční ve středu v 17 hodin.