„Je na ní vlastně celý můj výtvarný život,“ vyjádřil se letos osmdesátiletý rodák ze Slavkova. Expozici tvoří především krajinomalby, jimž se Škubna věnuje více než půl století. Obrazům tématicky dominuje krajina Jesenicka.

„Mám rád i figurální malbu, ale to se v malém městečku provozuje obtížně. Lidi si hned myslí, že chci s dotyčným objektem dělat něco jiného než malovat,“ říká výtvarník s úsměvem. Josef Škubna se narodil 25. února 1927. V roce 1948 studoval externě na Univerzitě Palackého.

Výtvarný obor tehdy vedl legendární malíř Jan Zrzavý. V letech 1949-1953 vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu ve Zlíně. Následujících třicet let pak působil jako výtvarník propagace v Kovohutích Břidličná. V této obci nedaleko Bruntálu žije dodnes – v domě, který na začátku sedmdesátých let vybudoval původně jako ateliér.

Expozice Ohlédnutí, jež potrvá do 27. července, dokumentuje Škubnův vývoj. „Postupně jsem chtěl krajinu transformovat do něčeho abstraktního. Je to vlastně pořád realita, ale už stylizovaná,“ přiblížil jubilující výtvarník.