VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skála v Olomouci: největší výstava mimo Prahu, i s molitanovým oblekem

Olomouc – Nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého, sochař, malíř, ilustrátor František Skála představí v příštím týdnu v Muzeu umění Olomouc svou průřezovou výstavu. Lidé se na ní seznámí s jeho uměleckými cestami od osmdesátých let po současnost a stejně tak s neobvyklými materiály, se kterými pracuje.

9.4.2012
SDÍLEJ:

František SkálaFoto: ČTK

Skálovu rozmanitou tvorbu tu bude dokumentovat 120 děl, mezi nimiž třeba dřevěné piano, velká gramofonová deska nebo molitanový oblek. Výstava se zahájí 12. dubna.

V rozhovoru pro Deník pohovořil známý umělec nejen o výstavě.

Údajně byste měl na vernisáži i zatančit. Je to pravda?
Zatím se neví, co se bude dít. Všichni očekávají, že bude nějaká legrace, ale nemusí být. Na druhou stranu je mi tato instituce velmi sympatická a navíc má ve svých sbírkách i můj molitanový oblek. Uvidíme tedy, co bude.

Jak velký záběr vaší tvorby je na výstavě prezentován?
Jsou tu mé práce od osmdesátých let do současnosti. Je to velká výstava, na níž je zhruba 120 děl. Asi bych ji nazval průřezovou, protože tu jsou k vidění vzorky různých cest, které se neustále rozvíjejí. A budou tu i nové hlavy ze září, které vznikly z mořských řas.

Na olomoucké výstavě se sejdou i díla zapůjčená z galerií. Udělalo vám po letech setkání se staršími díly radost?
Když jsem třeba vybaloval z krabice jedno ze starších děl, uvědomil jsem si, že každá taková výstava je i zkouškou toho, jak to bude vypadat po autorově smrti. Jestli vůbec ještě někdo bude vědět, jak to má vypadat a jak se to má instalovat. Když třeba máte své dílo rozložené a rozšroubované a k tomu dostanete upozornění z instituce, která ho vlastní, že se nikdo nesmí exponátu dotýkat.

Ve vaší tvorbě hrají velkou roli i předměty, které nalézáte kolem sebe. Na kolik je určující jejich tvar či vlastnosti? Přizpůsobujete je vaší koncepci?
Je to různé. Někdy to je koncepční záležitost, někdy zase ovlivněné okouzlením kvalit některých materiálů. Když ale člověk hledá adekvátní řešení, materiál si přizpůsobit musí. To se týká třeba mé velké gramofonové desky, kdy bylo potřeba vyvinout technologii, jak desku navinout z lepenek, tak aby jako gramofonová deska vypadala. Byl to dlouhý proces.

Na výstavě jsou zastoupené i vaše hudební nástroje, například piáno z roku 1992.
Konkrétně piáno vzniklo v americkém Headlands v Kalifornii, kam jsem se dostal díky Ceně Jindřicha Chalupeckého. A souvisí s mou velkou láskou k moři a ke všem opotřebovaným materiálům, které moře skvěle zpracovává. Byla to jedna z nejkrásnějších prací v klidu, kterou si pamatuji. U piána začala nalezením horní desky.

Využíváte neobvyklé materiály, ale dá se přesto mluvit o nějakém nejneobvyklejším, který jste použil?
Když se zpětně podívám na svou tvorbu, tak to byly i materiály lehce netrvanlivé. Některá díla jsou tak určená k tomu, že zaniknou. Týká se to třeba instalací, kde jsem používal plísně a různé další organické materiály. A použil jsem i chemicky nestabilní materiál. Takže původně průsvitná věc později zčernala. I tak mě ale baví, protože se takto navrací do přírody.

Co vám takto zaniklo?
Například díla, která byla z chleba nebo pečiva.

K výstavě vyjde obsáhlý katalog. Počítám, že překročí záběr vaší tvorby, jež bude v muzeu prezentován.
V podstatě to bude druhý díl monografie, která vyšla k výstavě v Rudolfinu. Tam byla shrnuta má dosavadní tvorba. V druhém díle zase budou mimo jiné práce, které vznikly v posledních letech. Současně s touto monografií, bude k Olomouci k dispozici i druhá nová kniha, a to o mých kalifornských pobytech.

A co vaše tvorba komiksová? Bude v Olomouci?
Ne, ale v Divadle hudby se zahájí v příštím týdnu výstava ilustrací. V tom má Olomouc privilegium, protože do téhle chvíle nikde souborně nebyly.

Na čem pracujete v současnosti?
V současnosti jsem pracoval na zmíněných knihách, ale těším se, až zase budu svobodně tvořit. K tomu se dostanu v létě, kdy se budu připravovat na výstavu, která bude v září v Galerii Václava Špály.

Jak v současnosti funguje tajný spolek BKS (Bude Konec Světa), jehož jste členem?
Měli jsme dvě výstavy k dvaceti letům činnosti a v současnosti se opět stahujeme do ilegality a pokračujeme v přitakávání životu i smrti. Své obvyklé rituály a aktivity budeme tak pořádat bez přihlížení veřejnosti.

František Skála

je sochař, malíř, ilustrátor, hudebník, tanečník, zakládající člen skupiny Tvrdohlaví, nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého, držitel Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění, člen tajné skupiny B. K. S. nebo několika hudebních těles.

Narodil se v roce 1956 v Praze a vystudoval tu řezbářství a filmovou a televizní grafiku.

Jeho dílo, jak je již patrno z výčtu aktivit, je rozmanité a rozměrné. Část jeho tvorby vychází z předmětů a materiálů, které nachází a objevuje kolem sebe.

Je také tvůrcem jednoho z prvních českých komiksů s názvem Velké putování Vlase a Brady.

Olomoucká výstava, která začne 12. dubna, je druhou největší po přehlídce v Galerii Rudolfinum.

Autor: Jiří Beneš

9.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olomoučtí hokejisté (v červeném) porazili Plzeň 5:0. Branislav Konrád a David Škůrek
34

Plecharéna slavila! Mora se lídrovi pomstila za debakl

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
9 12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Fakultka v Šantovce "půjčí" lidem robota, který umí šetrně operovat

Unikátní příležitost stát se na chvíli chirurgem, který operuje pomocí robota, mohou využít zájemci počátkem příštího týdne v olomoucké obchodní galerii Šantovka.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Olomoucký primátor doskočil až do parlamentu, matadory nechal mimo

Primátor Olomouce Antonín Staněk je jedním ze skokanů letošních voleb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení