Na šestnácti krátkodobých výstavách je čeká například retrospektiva krále českého komiksu Káji Saudka, souborná expozice českého symbolismu, výstava fotografa Vladimíra Birguse či sochaře Ivana Theimera.

Kája Saudek, Filmový plakát, 1971

Kromě nich si milovníci umění mohou prohlédnout také stálou expozici výtvarného umění 20. století nebo Kabinet mincí a medailí, který bude otevřen v červnu na zámku v Kroměříži.

Během prvních dvou měsíců zahájí muzeum hned dvě velké retrospektivy.

V úvodní nabídne divákům díla "první dámy české abstrakce" Ludmily Padrtové a 6. února se návštěvníci mohou přijít podívat na práce krále českého komiksu Káji Saudka, který od nehody v roce 2006 leží v kómatu v nemocnici.

„Bude to dosud nejrozsáhlejší přehlídka jeho tvorby. Představíme jej nejen jako autora legendárních komiksů, ale také jako uměleckého solitéra úspěšně pendlujícího mezi prací pro film a televizi, užitou grafikou, ilustrační a volnou malířskou tvorbou," nastínil ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.Mistr figur apoštolů – dílna, Trůnící Madona na lvech ze Skarbimierze, 2. třetina 14. století, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Ani obdivovatelé starého umění nepřijdou v letošním roce zkrátka.

Už 13. února se mohou těšit na zahájení mezinárodního projektu Gotické madony na lvu v Arcidiecézním muzeu Olomouc, na němž budou vůbec poprvé na jednom místě k vidění díla z Polska, Německa, Rakouska i Francie.

Expozice zmapuje fenomén evropského vrcholně gotického sochařství zobrazení Panny Marie sedící či stojící na lvu.

Fotografické přehlídky i Theimerovy sedmdesátiny

Dalších sedm výstav čeká návštěvníky během jarních a letních měsíců.

Ivan Theimer, Ariónova kašna, Horní náměstí v Olomouci, 2002, Foto: Ivo PřečekZa zmínku stojí například retrospektiva fotografa Vladimíra Birguse, repríza přehlídky aktuálních tendencí v české fotografii po roce 2000 nazvaná Vnitřní okruh nebo výstava Strastmi k probuzení, jež od 26. června přiblíží umělecká díla japonského buddhismu ze sbírek pražského Náprstkova muzea.

„Na konci června také připomeneme tvorbu olomouckého rodáka, sochaře Ivana Theimera, jehož díla se stala stěžejními akvizicemi mnoha světových galerií. Výstavu Cesta světla pořádáme při příležitosti autorových 70. narozenin," přiblížil ředitel muzea Michal Soukup.

Velká výstava o českém symbolismu

Z chystané výstavy Tajemné dálkyVrcholem podzimního programu Muzea umění bude reprezentativní přehlídka českého symbolismu Tajemné dálky, která začne 6. listopadu a na níž návštěvníci uvidí například díla Maxe Švabinského, Alfonse Muchy, Josefa Váchala nebo Jana Preislera.

Podle kurátorky Anežky Šimkové Tajemné dálky představí fenomén českého symbolismu samostatně vůbec poprvé.

„Významná díla si zapůjčíme ze sbírek veřejných institucí i od soukromých sběratelů nejen z České republiky, ale i Německa a Norska," řekla Anežka Šimková.

Nová přehlídka mincí

Krátkodobé výstavy doplní také stálé expozice v Arcidiecézním muzeu Olomouc, Muzeu moderního umění a Arcidiecézním muzeu Kroměříž.

Letošní novinkou bude Kabinet mincí a medailí, jenž v červnu ozdobí speciálně upravenou trezorovou knihovnu Arcibiskupského zámku v Kroměříži.

„Jedinečnou numismatickou kolekci olomouckého arcibiskupství představíme výběrem až 500 ražeb porýnských kurfiřtů a desítek zlatých a stříbrných medailí z období renesance, baroka i první poloviny 19. století," dodal kurátor expozice Miroslav Myšák.

Muzeum zdražilo a rozdělilo vstupné 

Kromě novinek v programu výstav chystá muzeum i několik změn týkajících se ceny vstupného.

Ta se od 1. února zvýší z původních 50 na 70 korun.

Oproti dosavadní jednotné vstupence do Arcidiecézního muzea Olomouc i Muzea moderního umění, která stála 50 korun, si lidé budou moci vybrat, zda si koupí vstupenku do jednoho nebo do obou objektů.

„Základní vstupenka do jednoho objektu bude stát sedmdesát korun, do obou budov pak stovku. V platnosti samozřejmě zůstává poloviční vstupné pro vybrané skupiny a nabízíme i rodinnou vstupenku," doplnil ředitel Soukup s tím, že rodinné vstupné bude 140 korun do jednoho a 230 korun do obou objektů.