Podle uměleckého šéfa olomouckého baletu Roberta Balogha si divadlo touto inscenací připomene také sto desáté výročí Dvořákova úmrtí.

I z toho důvodu na sebe vzal režisér a choreograf Robert Balogh nelehký úkol převést nejznámější českou operu do baletního zpracování.

„Chtěl jsem vytvořit skutečně český balet na českou hudbu i předlohu a nebylo lepší volby než dílo Antonína Dvořáka. Jeho emoční bohatství nemá hranice. Musím však přiznat, že transponovat Rusalku do řeči baletu nebylo snadné," vysvětlil Robert Balogh.

Příběh o nenaplněné touze

Romantický příběh o vodníkově dceři Rusalce, která se zamiluje do prince a touží být člověkem, má sice v podání baletního souboru pohádkové rysy, ale tvůrci chtějí zaujmout především dospělé diváky.

„Rusalka je pro mě především příběhem o nenaplněné touze. Z motivů symbolismu a dekadence vychází hlavní inscenační myšlenka nevytvořit prostou pohádku pro děti o střetu dobra a zla, ale naopak se soustředit na konflikty života, smrti, pohlaví i jejich erotična," prozradil režisér a choreograf Balogh.

V titulní roli Rusalky uvidí návštěvníci Karolinu Zarach a alternující Irinu Laptěvu, která se s Dvořákovým dílem setkala poprvé.

„Je to pro mě nová zkušenost, tančit na záznam opery. Rusalka je zajímavá, dramatická role, která je hodně náročná po technické i výrazové stránce," řekla k úloze tanečnice Irina Laptěva.

Do úlohy prince obsadil režisér Balogh osvědčeného polského tanečníka Arkadiusze Orlowského, kterého diváci mohli vidět například v baletu Labutí jezero nebo Spící krasavice.

Vodník se pral s jazykem

Premiérově se v Moravském divadle představí britský tanečník Damani Williams, jehož režisér obsadil do role Vodníka.

„Myslím, že Vodník je pro mě dobrá role, protože jsem vysoký a sportovní typ a Vodník má být statný a mohutný," vysvětlil Damani Williams, který se kromě tance musel poprat také s češtinou.

„Dostal jsem libreto, kde na jedné straně byl český text a na druhé překlad do angličtiny. Postupně jsem se dostával do příběhu a začal blíže poznávat svou postavu a její charakter," vysvětlil Williams.

Vynikající taneční výkony doprovodí nahrávky opery v podání České filharmonie a zážitek z baletu dokreslí například zpěv Evy Urbanové nebo Renée Flemingové.

K romantické atmosféře přispěje také scénografie, jež návštěvníky přenese k pohádkovému jezeru nebo do zámku.

Na premiéru baletu Rusalka se diváci mohou podívat dnes v 19 hodin a první repríza se koná zítra ve stejný čas.