Nezůstane však pouze u digitální prezentace. Třikrát ročně doplní tento projekt výstava vybraného originálního rukopisu. Jako první padla volba na Misál pražský, jehož expozice začíná již ve čtvrtek.

„Při přípravě stálé expozice Ke slávě a chvále jsme přemýšleli, jak do ní zařadit takové křehké památky, jakými jsou iluminované rukopisy. Jednou z možností bylo zhotovení faksimilií, jenže jde o nákladnou činnost a návštěvník nakonec stejně uvidí pouhou kopii. Rukopisy nelze vystavovat dlouhodobě, protože jsou citlivé na světlo a klimatické změny. Napadlo nás tedy prezentovat je v digitální podobě,“ uvedl zástupce ředitele Muzea umění Michal Soukup.

V počítači je shromážděno celkem třiadvacet nejkrásnějších rukopisů z 11. až 16. století pocházejících ze sbírek Arcibiskupství olomouckého, olomoucké Kapitulní knihovny a Vědecké knihovny v Olomouci. „Každá kniha má různý počet iluminací a návštěvníci mají nyní možnost v díle listovat, což by u originálu vůbec nepřicházelo v úvahu. Navíc si mohou jednotlivé ilustrace zvětšovat dle libosti,“ upozornila autorka projektu Jana Hrbáčová.

Do budoucna počítá muzeum s rozšířením digitální prezentace o další knihy. „Olomoucké rukopisné fondy jsou velmi bohaté, počet děl se odhaduje přibližně na dva tisíce,“ sdělila Hrbáčová. Vystavený originál Misálu pražského vznikl kolem roku 1365 a přibližně o století později se dostal do Olomouce, kde došlo z neznámých důvodů k jeho rozdělení na dvě části. Každá z nich přitom získala svou vlastní vazbu.

Oba svazky si návštěvníci muzea mohou prohlédnout do 4. listopadu.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika