Vernisáž výstavy nazvané Spříznění se uskuteční dnes v 18 hodin.

„Cílem naší galerie je představovat nejzajímavější autory všech generací. Vratislav Novák patří bezesporu k nejvýznamnějším výtvarníkům zabývajícím se prací s kinetikou, světlem a prostorem,“ řekl galerista Miroslav Schubert.

„Existují případy, kdy široká veřejnost zná dobře daného umělce, ale ne už jeho dílo. V Novákově případě je to bohužel naopak. Pražský metronom si vybaví každý, ale jméno tvůrce mnohým lidem nic neřekne. Chceme ukázat alespoň malou část z tvorby autora, který je ve světě už dlouho oceňovaný,“ dodal.

K velkým úspěchům pražského rodáka, jehož „vychovala“ bižuterní škola v Jablonci nad Nisou, patří realizace sedmadvacetimetrové Krystalové věže v International Friendship parku v americkém Cincinnati.

Soutěže na vyhlídkovou stavbu, v jejímž vnitřku je točité schodiště a na vrcholu rotující zlatá hvězda, se přitom zúčastnilo sto padesát umělců z celého světa.

Olomoucké výstavě dominuje figura Krista, která funguje na principu kyvadla a dokáže i rotovat.

„Ve skutečnosti to není Kristus, ale já sám. Lehl jsem si na stůl, nad sebe dal žárovku a manželka obkreslila moji siluetu. Za materiál jsem zvolil kravskou kůži, ale s tím, že dopředu jsem umístil rubovou stranu. Z toho důvodu má Kristus hlavu skloněnou na opačnou stranu. Je to vlastně jen iluze, přímá souvislost je pouze zdánlivá. Kývání a rotace figury má pak symbolizovat, že Kristus je už odedávna brán jako rukojmí, jako panáček, se kterým si lidstvo dělá, co se mu zachce,“ vysvětlil Novák.

Symbolika se promítla i do další z kinetických konstrukcí ozdobené holubím peřím. „Dnes je vnímáme jako obtížné ptáky, ale dříve byli holubi posly zpráv a předchůdci internetu,“ říká sochař.

Rozměrným objektům je společná nápaditost a humor. Platí to pro Prognostický simulátor, díky němuž si návštěvníci zahrají na meteorology a zvolí buď slunečné, nebo zamračené počasí, i pro trenažér s názvem Rozhlasový vůz.

„Člověk si na něj může vylézt a pákou ovládat přední kola. Jen s brzděním je trochu problém,“ řekl s úsměvem tvůrce.

Všechna díla vystavená v Galerii Caesar vyjadřují Novákovu fascinaci pohybem.

„Moje dcera, která chodí do druhé třídy, mi nedávno nadšeně povídala o tom, že se vlastně točíme dvakrát, tedy kolem vlastní osy a Slunce. Těch druhů pohybu a jeho směrů je tolik, že je ani nedokážeme vnímat,“ svěřil se.

Expozice Spříznění potrvá v olomoucké Galerii Caesar do čtvrtka 29. ledna.