Rocková Olomouc znamenala pro stovky hudebních fajnšmekrů v minulém týdnu událost roku – přivezla jim totiž artrockovou legendu Yes. Ve stínu britské hvězdy se však téměř ztratila další událost – soutěž pro mladé začínající kapely, která se letos konala poprvé.

Mezi desítkou přihlášených nakonec zvítězila Sillage z Moravského Krumlova, která si zahrála i na vyhlašování výsledků v olomouckém S klubu. Tam také začínajícím hudebníkům předali výhru přímo muzikanti z Yes.

„Původně jsme chtěli oslovit jen olomoucké kapely, ale těch tady není tolik, přímo do soutěže se nám přihlásilo jen čtyři nebo pět regionálních skupin. Proto jsme soutěž otevřeli pro muzikanty z celé republiky a nakonec se přihlásila asi desítka kapel,“ řekl spolupořadatel soutěže a jeden z porotců Josef Kořenek.

Vítěze vybírala pětičlenná porota podle demonahrávek, které soutěžící poslali spolu s přihláškami.

„Celkem nás překvapilo, že porota hodnotí kapely pouze podle nahrávek, a nebude tak mít možnost vidět a slyšet všechny skupiny na živo. Když jsme potom byli na vyhlašovacím večeru, tak to bylo perfektní, ale jinak těžko hodnotit – vlastně ani nevíme, s jakými kapelami jsme soutěžili,“ řekl Jaroslav Hnilica, zpěvák z vítězných Sillage.

„Vítěze jsme vybírali podle demonahrávek, protože z jiných soutěží máme zkušenost, že diváci nemají zájem chodit na soutěžní večery a hlasovat o vítězích. Každý z porotců tak podle vlastního vkusu došel k nějakému bodovému hodnocení, které nakonec rozhodlo o vítězi,“ uvedl Kořenek.

Koncerty nebudou ani příští rok

Osobního setkání se soutěžícími skupinami se však diváci asi nedočkají ani příští rok. Přesto, že právě to by začínajícím kapelám pomohlo asi nejvíc.

„Určitě bychom uvítali možnost zahrát si před diváky. Díky tomu, že jsme vyhráli, jsme hráli před plným klubem, ale byli bychom rádi, kdyby například druhé výběrové kolo bylo formou koncertu, na který mohou přijít diváci. Určitě by to nás to všechny zviditelnilo,“ poznamenal Hnilica ze Sillage.

„Něco takového asi nebudeme dělat ani příští rok, protože na to nemáme finanční prostředky. Většina rockových soutěží je založena na tom, že mají jednoho nadstandardního sponzora, jako jsou například pivovary. Ten jim platí koncertní kola, na nichž se on sám také prezentuje. Takovéhoto sponzora my však nemáme. Proto vycházíme z našich možností – porota vybere jednu kapelu, které potom umožníme hrát na Rockové Olomouci a také na jednom až dvou letních festivalech,“ reagoval Kořenek.

Deset kapel, pět z regionu

Kromě kapely Sillage, která nakonec získala zlaté umístění, se do soutěže přihlásila i olomoucká metalová formace Everlasting Dark, ostravská hardrocková kapela HematitT nebo crossoverová skupina Crash Road z Brna.

„Do soutěže se přihlásilo kolem deseti kapel, z našeho regionu bylo, myslím, čtyři nebo pět skupin. Výše jmenované se umístily mezi prvními, ale zbytek přihlášených bychom neradi zveřejňovali, aby jim to nějak neublížilo,“ odůvodnil Kořenek.

Do druhého ročníku soutěže se začínající rockové kapely budou moci přihlásit s příchodem následujícího roku.

„Přesné datum podávání přihlášek ještě nemáme, ale předběžně počítám, že to bude někdy v průběhu ledna. To upřesníme až na tiskové konferenci k přípravám příštího ročníku Rockové Olomouce,“ uzavřel Kořenek.