Čemu se věnuje, když zrovna nekoncertuje s Druhou trávou, prozradil v rozhovoru pro regionální Deník.

Na jaký hudební program se mohou těšit návštěvníci vašeho koncertu?
Vzhledem k tomu, že jsme v loňském roce nevydali žádnou desku, nechtěli jsme naši šňůru koncipovat jako prezentaci jednoho alba. Proto zahrajeme písničky, jež vznikly během celé kariéry Druhé trávy. Budou tam staré skladby i ty, které pochází z posledních tří alb.

Vaše poslední deska Pojďme se napít zahrnuje i písničky z dob Poutníků. Co vás přimělo znovu se k nim vrátit?
Chtěl jsem nahrát songy, které se mi vždycky líbily, ale které se z různých důvodů neuchytily. Když jsem je začal hledat, narazil jsem na několik, u nichž jsem pocítil touhu si je znovu zazpívat.

Máte už v hlavě nějaké skladby na novou desku?
Původně jsme chtěli natáčet už letos, ale nakonec jsme se domluvili, že je to příliš brzy a že se nám to prostě tento rok moc nehodí. Všichni totiž máme i spoustu jiné práce. Zatím to tedy vypadá, že nová deska nás čeká na začátku příštího roku.

Kromě koncertování s Druhou trávou tedy stále intenzivně překládáte angloamerickou literaturu?
Ano. I když už jsem s tím chtěl několikrát praštit, zkrátka mi to nedá a překládám dál.

Proč jste chtěl přestat?
Nejde o to, že by mě to stálo moc sil. Není to až tak náročná práce. Ale stojí mě to hrozně moc peněz za cigarety. Když překládám, tak zkrátka kouřím několikanásobně víc, než jsem normálně zvyklý. Abych tedy omezil cigarety, musím omezit i překládání. Vždycky se ale někomu podaří umluvit mě na poslední knížku. Právě teď dokončuji jeden překlad a ten už bude definitivně poslední.

S básničkami bych skončit nedokázal

Tím myslíte, že končíte úplně se vším, nebo si občas přeložíte alespoň nějakou písničku?
S písničkami ani básničkami bych skončit nedokázal. Teď zrovna připravujeme s Lubošem Malinou knížku, kde budou moje překlady z angloamerické poezie a jeho ilustrace a grafiky. Jde jen o pár desítek textů. Bráním se jen románům a rozsáhlým pracím.

Téměř celý loňský rok jste vystupovali společně s kapelou Pozdní sběr. Bude se tato spolupráce opakovat i letos?
Letos pravděpodobně ne, ale náhoda může zasáhnout. Spolupráce s Pozdním sběrem byla úžasná a moc jsme si to užili. Byla to pěkná řádka vystoupení, která se opravdu povedla.

Mám rád pouště

Každý rok vyrážíte s Druhou trávou na koncertní turné po USA. Kde všude vystupujete?
Pokaždé je to trochu jiné, ale většinou jedeme nejdřív do Chicaga a potom hrajeme po celých Spojených státech. Vystupujeme v Severní Karolíně, v Tennessee, Kalifornii, potom jedeme do Colorada, Arizony, mého milovaného Nového Mexika, Texasu a končíme v Minnesotě.

Co vás na Novém Mexiku tolik upoutalo?
Pravděpodobně to má něco společného s romantikou, literaturou a několika mými oblíbenými spisovateli. Okouzlilo mě také proto, že mám rád pouště. Nové Mexiko v sobě zkrátka spojuje několik mých oblíbených věcí.