V letošním roce oslaví šedesáté narozeniny jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Michael Rittstein. U příležitosti blížícího se jubilea připravilo Muzeum moderního umění retrospektivní výstavu padesáti obrazů a dvaceti kreseb dokumentujících vývoj Rittsteinovy tvorby od počátku sedmdesátých let do současnosti.

Expozice plná grotesky, ironie a sarkasmu nese lehce lascivní název Vlhkou stopou a ve čtvrtek v 18.30 hodin ji slavnostně zahájí sám autor.

Permanentní tvorba

„Tím názvem poukazuji na fakt, že maluji prakticky denně, a rád bych, aby se má tvorba ještě vyvíjela a pokračovala tedy, aby ta pomyslná stopa nevyschla,“ vysvětlil pražský rodák Rittstein, který se s vedením muzea podílel na výběru nejzajímavějších děl vytvořených během čtyřiceti let.

„Každý výtvarník prochází několika etapami, přičemž při zpětném pohledu ví o dílech, která jsou pro dané období nejreprezentativnější, takže výběr nakonec nebyl tak obtížný. V porovnání se stejnojmennou výstavou v pražské Národní galerii je na té olomoucké k vidění navíc šest obrazů z posledního období,“ upozornil Rittstein.

Návštěvníci muzea tak mohou sledovat, jak se výraz vedoucího ateliéru malířství na Akademii výtvarných umění v Praze měnil od ponurých začátků až k expresivní, hýřivé barevnosti.

„V posledních letech se oddává fantaskním vizím, ve kterých už nejsou hlavními aktéry jen lidé, ale i zvířata,“ popsal kurátor expozice Michal Soukup.

Nejstarší z vystavených děl pochází z roku 1972, nejnovější pak z loňského roku. Dominantní jsou přitom velkoformátové obrazy, Rittstein však přivezl také ukázky prostorových instalací. Muzeum umění Olomouc věří, že se Rittsteinova retrospektiva zařadí k nejnavštěvovanějším projektům letošního roku.

„Jeho dílo je nejen kvalitní, ale především divácky vděčné. Rittsteinův malířský projev se od počátku vyznačuje originalitou a invencí,“ zhodnotil Soukup.

Kresby pro film

K oslavám výtvarníkových šedesátin se připojuje také Galerie Mona Lisa. Ta od úterý 17. března představí Rittsteinovy obrazy z letoška a loňska a rovněž kresby z roku 1990 k filmu V žáru královské lásky.

„Michaelovo dílo mě zaujalo na první pohled a chtěl jsem ho poznat osobně. Když měl před šestnácti lety velkou výstavu v pražském Mánesu, pomáhal jsem mu s instalací a spřátelili jsme se. Je výjimečný svou pracovitostí a malování ho pořád moc baví,“ popsal galerista Libor Gronský a dodal, že součástí vernisáže bude i projekce filmu V žáru královské lásky v kině Metropol.