Už v úterý ji však mohli vidět návštěvníci olomouckého CineStaru. Na slavnostní předpremiéru zavítal také režisér Dušan Klein. Osmašedesátiletý tvůrce populární série o Básnících se přiznal, že je to jeho vůbec první „filmová“ návštěva hanácké metropole v životě. Také se svěřil s tím, že nejraději relaxuje se svou neodmyslitelnou dýmkou. Během našeho rozhovoru si ji však nezapálil.

Rozhovor


* Scénář Evy Papouškové údajně vznikl už v roce 1995. Kdy se poprvé dostal do rukou vám?

Shodou okolností Eva Papoušková, původem Zelníčková, byla moje studentka na FAMU. V době, kdy jsem vedl její absolventský film, napsala i tenhle scénář, tehdy ještě pod názvem Hodiny před slávou. Pak se shodou okolností v roce 2003 dostal do rukou producentovi Miloslavu Šmídmajerovi, kterého zaujal a dal mi ho přečíst. Líbil se mi a společně jsme se do toho pustili.

* Natáčeli jste postupně ve čtyřech jihomoravských městech a vesnicích. Měli jste je už vytipované dopředu nebo jste poctivě objížděli jednu lokaci za druhou?

Vybírali jsme natáčecí místa po celé Moravě, v jednu chvíli už jsem se dokonce vrhal i na české vesnice. Ke konci jedné z obhlídek jsme skončili ve vinném sklípku Jožky Šmukaře a já si tu postěžoval, že nemůžu najít lokace odpovídající tomu, co je ve scénáři. A jeden místní opilec mi říká: Takové místo je asi pět kilometrů odsud. A skutečně, vesnice Starovice dokonale odpovídala mé představě, kterou jsem měl po přečtení scénáře. Místní nás přijali velice vlídně, možná až moc. (úsměv) Ochotně nám pomáhali při natáčení a snášeli s námi veškeré útrapy. V noci bývalo hodně rušno, točily se například scény, kdy se střílelo z děla, a oni na nás přesto nezanevřeli, a dokonce si brali dovolenou, aby mohli být přítomni natáčení.

* Uspořádali jste po dokončení filmu speciální projekce pro obyvatele vesnic, kde jste natáčeli?

Vpondělí jsme film promítli lidem z Hustopečí a Starovic. Protože jsme se zdrželi na brněnské předpremiéře, přijeli jsme o hodinu později, ale všichni na nás trpělivě čekali. Pak nám řekli, že na tenhle film půjdou ještě několikrát, aby se tam poznali a zároveň viděli i svoje domy.

* Hlavní roli starosty Touchy na jste svěřil Bolku Polívkovi. Bylo pro vás tohle obsazení jasné už od začátku?

Bylo to jednoznačné od prvních úvah nad scénářem, už vzhledem k tomu, že Bolek nemůže být Napoleonem, je na něj příliš velký, což bylo součástí děje. Chtěl jsem s ním spolupracovat už delší dobu, ale zatím jsem nikdy nenašel roli, která by se pro něj hodila. Jsem rád, že tentokrát to vyšlo.

* O Bolku Polívkovi se ví, že je skutečný komediální živel, který na place rád improvizuje, a režiséři mají potom problém jej ukočírovat. Jak jste to zvládal?

Přiznám se, že neznám víc disciplinovaného herce, než je Bolek. Všechny řeči o tom, že má problémy s alkoholem, jsou naprosté nesmysly. Byl pokaždé připravený a dokonale znal svůj text. Jiná věc je to, že rád improvizuje, takže jsem na něm nešetřil filmovým materiálem. Neřekl jsem po každém záběru hned: stop! a nechal raději kameru běžet. Mnoho z Bolkových improvizací pak nakonec ve filmu zůstalo.

* Během prvního natáčecího dne vašeho nového filmu byla na programu erotická scéna mezi Janou Doleželovou a Mirkem Šimůnkem. Chtěl jste mít hned na začátku to nejtěžší za sebou?

To byla shoda okolností a také určitý zákon schválnosti. Mnoho svých filmů jsem takto začínal, takže to určitě nebylo se záměrem, abych měl takovou scénu co nejrychleji za sebou. Je určitě lepší, když se herci trochu sblíží, než když mají hrát milostnou scénu a já je minutu předtím představuju: Tohle je pan Šimůnek, tohle je slečna Doleželová. Pojďte do postýlky! (smích)

* Co pro vás tedy při natáčení Svatby na bitevním poli bylo nejtěžší?

Určitě hormadné scény. On je to vlastně komorní příběh, ale přitom máte neustále na scéně deset až patnáct herců. Je náročné dát to dohromady a všechny uhlídat.

* Diváci vás mají zafixovaného jako tvůrce komedií, v sedmdesátých letech jste ale natočil řadu kriminálních filmů a k žánru jste se vrátil i seriálem Hříchy pro pátera Knoxe. Neláká vás momentálně nějaká další detektivka?


Tyhle filmy jsem natáčel v sedmdesátých letech, kdy byl požadavek na natáčení společenských dramat. Tomu jsem se chtěl vyhnout, a tak jsem začal dělat kriminální filmy jako takovou úlitbu komunistickým bohům. Teprve po deseti letech, kdy došlo k „uvolnění ledů“, jsem se zásluhou Ladislava Pecháčka dostal ke komediím. Mezitím jsem ke kriminálnímu žánru pojal určitou vstřícnost a lásku. Naučil jsem se na něm vyprávět příběh. Takže občas točím komedie a občas, hlavně pro televizi, dělám kriminálky. Teď budu například natáčet další příhody vrchního inspektora Klubíčka.

* Uvažujete už teď o další spolupráci s producentem Miloslavem Šmídmajerem?

Chceme realizovat pohádku, která se jmenuje O králi s klikou. Scénář je už téměř hotový a momentálně sháníme finanční prostředky. Pokud se vše povede, chtěli bychom v létě začít natáčet.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika