Návštěvníci koncertu se mohou těšit na původní sestavu z roku 1979, kdy v kapele hrál bubeník David Skála a baskytarista Jan Hazuka.

Psí vojáci v loňském roce oznámili definitivní ukončení činnosti, což byla pro mnoho fanoušků velká ztráta.

Po více než sedmnácti měsících se však navracejí zpět a vystoupení v sále restaurace Moravský grunt v Topolanech bude jejich první koncertní zastávkou. Zároveň se jedná o jediný koncert v Olomouckém kraji.

Filip Topol se také stane nepsaným patronem místního festivalu Topol, a to jak díky svému jménu, tak pro žánrovou blízkost Psích vojáků a festivalu.

Kapela poprvé vystoupila už v roce 1979 na Pražských jazzových dnech a vzápětí se stala předmětem zájmu Státní bezpečnosti.

Psí vojáci nemohli veřejně hrát a účastnili se jen soukromých undergroundových akcí. Jednou z nich bylo například vystoupení na Hrádečku u Václava Havla.

Během několika let prošli změnami stylu i obsazení. Zpočátku textařsky spolupracovali s Topolovým bratrem, spisovatelem Jáchymem, později začal skládat texty sám zpěvák. Od poloviny osmdesátých let kapela vystupovala pod krycím názvem P.V.O., tedy Psí vojáci osobně.

„V Psích vojácích bylo vždycky něco punkového. Pankáče oslovujeme jiným způsobem než skutečné punkové kapely, ale mám za to, že s tím, co oni cítí, máme hodně společného," řekl Filip Topol v rozhovoru pro Rock & Pop.

Kromě hudební kariéry se zpěvák věnuje i literární dráze. V roce 2004 mu vyšla kniha Tři novely a jeho písňové texty byly vydány i jako sbírka básní Sakra miláčku.

Jedinečný koncert v Topolanech se odehraje dnes v sále restaurace Moravský grunt a vstupné je dvě stě korun.

Kristýna Kovaříková