Nové variace na staré motivy, charismatický hudebník Filip Topol a největší hity uplynulých třiceti let. Tak by měl vypadat koncert pražské undergroundové legendy Psí vojáci, který zde kapela odehraje v rámci turné ke svým kulatinám.

„Filip Topol vystupuje v Divadle hudby celkem pravidelně. Hraje tu sice většinou sólově, ale jsem rád, že se nám podařilo domluvit koncert k narozeninám jeho kapely i u nás,“ řekl ke koncertu dramaturg Divadla hudby Alexandr Jeništa.

V průběhu turné navštíví Psí vojáci česká města, slovenskou Bratislavu a zajedou si na vystoupení i do Washingtonu nebo New Yorku, kde turné 6. listopadu ukončí.

„V Olomouci, stejně jako v ostatních městech, která kapela v rámci šňůry navštíví, zahrají hudebníci průřez skladbami, které vyšly v průběhu uplynulých třiceti let. Fanoušci se mohou těšit na milníky hudební existence kapely. Co přesně zazní, však její členové nechtějí dopředu prozradit,“ uvedl Romek Hanzlík z agentury AMP, která skupinu zastupuje.

Kapela Psí vojáci na veřejnosti zahrála poprvé v roce 1979 na Pražských jazzových dnech. Jejím frontmanem je už od počátku zpěvák, pianista, skladatel, textař i prozaik Filip Topol, který pochází z literární rodiny (je synem básníka a dramatika Josefa Topola a spisovatelky Jiřiny Topolové, vnukem spisovatele Karla Schulze. Bratr Jáchym Topol je současný básník, prozaik a žurnalista, pozn. redakce).

Stejně jako většina alternativních kapel své doby i Psí vojáci se před rokem 1989 dostali do hledáčku Státní bezpečnosti a nemohli veřejně vystupovat. Po sametové revoluci si kapela rychle získala zájem hudebních fanoušků i v ostatních zemích. Skupina tak například hrála v Maďarsku, Německu, Holandsku, Belgii a Francii .

Psí vojáci mají na svém kontě kromě řadových alb i další projekty.

V roce 2002 vydali album scénické hudby Slečna Kristýna ke stejnojmennému divadelnímu představení. Hudba kapely byla použita i v mnoha filmech, soundtracky vytvořili Psí vojáci i pro snímek Žiletky, kde si Filip Topol sám zahrál, a také pro film Sestra, který vychází ze stejnojmenné knižní předlohy Jáchyma Topola.

Filip Topol se kromě působení v kapele věnuje i samostatné hudební dráze, natočil dvě sólová alba Sakramiláčku (1995) a Střepy (1999), společně se souborem Agon Orchestra, produkujícím soudobou vážnou hudbu, navíc natočil album coververzí skladeb Psích vojáků a ty v jejich novém podání i nazpíval.

Koncert Psích vojáků v Divadle hudby začne v Divadle hudby ve čtvrtek v 19.30.