Letošní ročník opět nabídne to nejlepší z historie i současnosti světového filmu, namátkou Hitchcockovo Psycho nebo Kurosawových Sedm samurajů. Po čtvrtečním slavnostním zahájení v pražském kině Světozor zavítá putovní přehlídka do více než osmdesáti kin v Čechách a na Moravě. Do olomouckého kina Metropol dorazí v pondělí 23. února a potrvá do neděle 1. března.

„Projekt 100 již před lety překročil svůj původní záměr vrátit do českých kin v deseti letech sto zásadních snímků světové kinematografie a i nadále prokazuje svoji životaschopnost,“ prohlásil za pořádající Asociaci českých filmových klubů Petr Korč. „Zájem o festival nás těší, návštěvnost je vždy nadprůměrná. Je dobře, že se k mladým divákům dostanou klasické tituly, které nejsou běžně k dostání,“ doplnil ředitel Metropolu Jan Joukal.

Letošní program nabídne kromě zmíněných titulů i klasický němý horor Upír Nosferatu nebo první animovanou verzi Orwellovy Farmy zvířat. Opožděnou premiéru si v českých kinech odbude na Oscara a Zlatý Globus nominované drama o různých podobách závislosti Requiem za sen.