Když v roce 1995 odstartoval první ročník festivalu Projekt 100, málokdo si tehdy pomyslel, že tato nenápadná akce se během následujících let vyprofiluje v jednu z nejdůležitějších českých filmových přehlídek.

Putovní akce mapující to nejlepší z historie a současnosti světového filmu dospěl letos již k patnáctému dílu.

Olomoucké kino Metropol, které Projekt 100 hostilo od jeho vzniku, nabídne kolekci osmi věhlasných titulů od pondělí do neděle.

Filmoví fajnšmekři se přitom mohou těšit na Hitchcockovo Psycho, Murnauova Upíra Nosferatu nebo Kurosawových Sedm samurajů.

„Projekt 100 již před lety překročil svůj původní záměr vrátit do českých kin v deseti letech sto zásadních snímků světové kinematografie a i nadále prokazuje svoji životaschopnost,“ prohlásil za pořádající Asociaci českých filmových klubů (AČFK) Petr Korč.

„Zájem o festival nás těší, návštěvnost je vždy nadprůměrná. Jako filmový fanoušek samozřejmě většinu titulů z letošní nabídky dávno znám, některé z nich už navíc byly uvedeny na DVD či v televizi, ale přesto si myslím, že projekt má smysl a je dobře, že se k mladým divákům dostanou klasické tituly, které nejsou běžně k dostání,“ zdůraznil ředitel kina Metropol Jan Joukal.

Nosferatu s kytarou

Letošní ročník festivalu zahájí v pondělí Olomouci projekce na Oscara nominovaného dramatu Darrena Aronofského Requiem za sen. Vynikající adaptace románu Huberta Selbyho o různých podobách závislosti u nás již před lety vyšla na DVD, na filmová plátna se však dostává vůbec poprvé.

V úterý je pak na programu další lahůdka – uvedení klasického němého hororu Friedricha Wihelma Murnaua Upír Nosferatu.

„Projekci doprovodí živá hudba v podání kytaristy skupiny Priessnitz Petra Kružíka,“ prozradil Joukal. Zájemci mohou expresionistický snímek z roku 1922 porovnat s jeho o téměř šedesát let mladším remakem v režii Wernera Herzoga. Hlavní roli tentokrát ztvárnil Klaus Kinski.

„Filmoví gurmáni si jistě nenechají ujít předchůdce Sedmi statečných – Kurosawův slavný film Sedm samurajů, který se v žebříčku nejlepších filmů filmové databáze Internet Movie Database drží v první patnáctce.

Projekt 100 dále nabídne animovanou adaptaci románu George Orwella Farma zvířat z roku 1954. Překvapivým dílkem je argentinská Anténa.

"Jde o snímek, který vzdává hold němým filmům, ač je natočen v roce 2007, a který byl i v programu karlovarského festivalu,“ představila další tituly letošní nabídky mluvčí AČFK Lenka Zemánková.

Černobílá vražda

Pomyslným zlatým hřebem přehlídky je projekce zřejmě nejznámějšího filmu Alfreda Hitchcocka, černobílého thrilleru Psycho, v němž hlavní roli hrají zapadlý motel a jeho provozovatel Norman Bates, který není, čím se zdá být.

Program Projektu 100 v kině Metropol

Po 23. 2.
Requiem za sen (20.00)

Út 24. 2.
Upír Nosferatu (20.00)

St 25. 2.
Farma zvířat (17.30, 20.00)

Čt 26. 2.
Sedm samurajů (17.30, 20.00)

Pá 27. 2.
Anténa (17.30, 20.00)

So 28. 2.
Psycho (17.30)
Nosferatu – Fantom noci (20.00)

Ne 1. 3.
Něco z Alenky (17.30, 20.00)