Inscenaci, která nabídne detektivní příběh, slovní humor i obraz nedokonalé justice a zákonů, režíroval současný šéf činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Peter Gábor.

Premiéra se uskuteční v pátek 17. ledna v 19 hodin.

Veselohra německého dramatika a básníka Heinricha von Kleista přinese příběh rychtáře Adama, který se stane vyšetřovatelem a soudcem v případu, v němž je zároveň viníkem.

„Divák od začátku ví, kdo je pachatelem, kdo rozbil džbán, o který se vede soudní spor. Vůbec ale netuší, kolik dalších věcí při řešení zpočátku zdánlivě banálního případu vypluje na povrch. Spor se sice vede o titulní rozbitý džbán, ale o nádobu jde nakonec nejmíň," přiblížila dramaturgyně Markéta Machačíková.

Přesto, že hra vznikla v roce 1808, dokáže podle režiséra oslovit i současného diváka.

„Téma je stále aktuální, podává reflexi světa, ve kterém žijeme. Je zde ukázána nedokonalost justice a zákonů, neustálé překrucování pravdy. Kleistova satira je zrcadlem dnešní společnosti se všemi politiky, kteří také pořád lžou," vysvětlil Peter Gábor.

Kromě mnoha vtipů a dvojsmyslů se diváci mohou těšit na řadů dějových zvratů a překvapení.

„Rozbitý džbán je tak trochu detektivka ve stylu Columba, kdy je pachatel od začátku divákovi známý a jde o to, jestli, jak a kdy ho detektiv odhalí. Tady je ovšem soudce, který má viníka určit, sám pachatelem. Ztěžuje proto vyšetřování a snaží se maskovat veškeré nesrovnalosti," popsala Markéta Machačíková.

Nový člen činohry "přestoupil" z Prahy

V roli záletného rychtáře Adama uvidí diváci Stanislava Šárského, který se po několikaletém působení v pražském Švandově divadle stal novým členem olomouckého činohry.

Dívku Evu, která je hlavním svědkem celého zločinu, ztvární Vendula Fialová.

„Eva je odvážná žena, která chce za každých okolností mluvit pravdu. Dostane se ovšem do situace, kdy pravda může ublížit její lásce," popsala herečka.

V dalších rolích se představí Petr Kubes, Ivana Plíhalová, Vojtěch Lipina či hostující Josef Bartoň.

Představení přenese návštěvníky do soudní síně s typickými stohy šanonů a papírů, které se vrší až ke stropu. Pro herce vytvořila návrhářka Marta Rozskopfová kostýmy kombinující historismus se současnými prvky .

Diváci, kteří nestihnou páteční premiéru v 19 hodin, se mohou přijít podívat na první reprízu ve středu 22. ledna ve stejný čas.