Titul do repertoáru zařadili samotní abonenti olomouckého divadla v rámci diváckého hlasování. Vedení činohry nabídlo celkem tři hry, vedle vítězných Čarodějek ze Salemu, které nakonec získaly šedesát pět procent hlasů, soutěžily ještě Nuly Pavla Kohouta a Hráči Nikolaje Vasiljeviče Gogola.

„Zvítězil můj favorit. Kohoutův text lidé tolik neznají a Hráči nepatří k tak atraktivním titulům jako slavnější Gogolova dramata Revizor či Ženitba,“ zhodnotil dramaturg MDO Miroslav Ondra. „Mě naopak volba překvapila. Všechny tituly jsou nesmírně zajímavé a spíše bych čekal vítězství razantní komedie Hráči,“ svěřil se režisér Seydler.

Miller hru napsal v roce 1953 v reakci na aktivity senátora McCarthyho a Výboru pro neamerickou činnost. Děj zasadil do massachusettského Salemu konce 17. století.

Mladička služka Abigail svede ženatého farmáře Johna Proctora, a když se jí nepodaří udržet jeho náklonnost, využije situace a rozpoutá ve farnosti davovou hysterii z přítomnosti ďábelských sil. Přijíždí vyšetřující soudce a počty křivě obviněných žen jdou do desítek, nakonec dojde i na Proctorovu manželku, jíž se chce Abigail pomstít.

Do širšího povědomí se hra dostala díky filmové adaptaci z roku 1996. Režisér Nicholas Hytner obsadil do hlavní role dvojnásobného držitele Oscara Daniela Day-Lewise, mimochodem manžela Millerovy dcery Rebeccy

„Čarodějky mají nadčasové téma, které bude živé ve všech dobách a zřízeních. Pro nás je tím hlavním boj individuality proti totalitě. Nemusí přitom jít jen o komunismus nebo náboženství, ale o jakýkoli fundamentalismus,“ uvedl Seydler, pro něhož je to po inscenaci ve Východočeském divadle v Pardubicích druhé setkání s Millerovou hrou.

„Hlavní téma nyní inscenuji odlišným způsobem, moderněji. Zatímco v Pardubicích šlo o naturalisticky zachycenou atmosféru konce sedmnáctého století, tentokrát chci zdůraznit nadčasovost textu. Tomu odpovídá i zasazení děje do určitého bezčasí,“ popsal režisér.

Na přípravě inscenace se podíleli známá scénografka Marta Roszkopfová a kostýmní výtvarník Tomáš Kypta, kteří vytvořili stylově velmi čistý a současně ponurý svět amerického Salemu. K přesahu díla směrem k současnosti mají přispět i filmové projekce dělící jednotlivé obrazy. „Chtěl jsem ukázat absurditu mocenských struktur,“ komentoval sestřih ze zhruba třiceti dokumentárních filmů Seydler.

Role manželů Proctorových ztvární Dušan Urban a Vladimíra Včelná, zákeřnou Abigail pak Lenka Ouhrabková. V dalších rolích se představí Miroslav Hruška či Ivana Plíhalová. Postava Marie Warrenové bude premiérou pro novou posilu olomoucké činohry Lenku Jakubíkovou, která v současnosti dokončuje studia na JAMU.