Když přední český hudební měsíčník Filter vyhlašoval nominace v kategorii Objev roku 2008, zcela po právu zařadil do užšího výběru i projekt Please The Trees.

Originální formace vedená písničkářem Václavem Havelkou má za sebou kritikou ceněný debut Lion Prayer, jehož první náklad zmizel z pultů pár týdnů po vydání, a před sebou spolupráci se členem legendární britské kapely Tindersticks Davem Boulterem.

Pokud máte rádi U2, Sonic Youth nebo Johnnyho Cashe, navštivte zítra Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci. Koncert Please The Trees začíná ve 20 hodin.

Hudba pro stromy

„Název kapely – Potěšit stromy – vznikl z našeho vtipkování, že vlastně hrajeme pro stromy. O to nám nějak ve své podstatě jde, když už stromy stojí celý svůj život na jednom místě a maximálním pohybem pro ně je kymácení se v poryvech větru, který do jejich korun přináší různé tóny,“ vysvětlil Havelka, jenž na českou hudební scénu vstoupil pod pseudonymem selFBrush a kromě sólových alb se podílel i na poslední studiové nahrávce pražských Ecstasy of Saint Theresa.

Projekt Please The Trees se zrodil během roku 2006 při setkání Havelky s táborskou skupinou Some Other Place. Muzikantům scházel zpěvák a Havelka naopak již dlouho hledal kapelu, která by dokázala zahrát s patřičnou intenzitou a napětím jeho písně. Výsledkem bylo debutové album Lion Prayer.

"Please The Trees zbytečně neplýtvají komplikovaností, písničky jsou lehké, hravé a nesou jasný punc poznávacích prvků tvorby obou původních zdrojů. Deska Lion Prayer je stimulátorem nálad, jejichž skryté kouzlo roste každým poslechem,“ zhodnotil hudební publicista Dan Hájek.

Olomoucké publikum uslyší zítra také několik ochutnávek z připravované novinky.

„Druhé album bychom měli natáčet na konci března, producentem bude Dave Boulter z Tindersticks,“ prozradil Havelka a současně přiznal, že projekt Please The Trees je pro něj nyní prioritou. Sólového hraní se ale vzdát nehodlá.

„Jako selFBrush mám k vydání připraveno čtyřpísňové EP nazvané For A New Mother,“ doplnil.