Titul, inscenovaný původně v pražském Stavovském divadle, se v Olomouci objeví dva roky po své premiéře. Velkým lákadlem představení, které se uskuteční v sále Reduty, bude účast slavné mezzosopranistky Soni Červené.

Zakázka pro Národní divadlo

Absolvent katedry muzikologie a katedry hudební výchovy UP Hanzlík je známý coby umělecký vedoucí souboru Ensemble Damian, s nímž realizoval řadu koncertů a oper nejen u nás, ale i v Německu či Itálii.

„Zakázku na celovečerní operu jsem od Národního divadla obdržel v únoru 2004. Souviselo to s úspěšným uvedením titulu Yta innocens v rámci projektu Bušení do železné opony. Pak se nějaký čas řešil námět a překlad původního barokního libreta. Samotná partitura vznikala asi rok a byla dokončená v únoru 2006,“ přiblížil vznik opery Slzy Alexandra Velikého skladatel.

Děj opery zachycuje dvanáctiletého Alexandra Velikého, který prahne po vojenském úspěchu, jímž by předčil svého otce Filipa. Z věštby se dozví, že v brzkém čase jej něco natolik zarmoutí, až ho to rozpláče. Usoudí z toho, že bude jeho otec poražen, a hned se chce vydat za ním, aby si i on dobyl slávu. Vzápětí však posel oznámí Filipovo vítězství a Alexandr se rozpláče, protože mu všechnu slávu na válečném poli vzal otec.

„Libreto jsem hledal v archiváliích piaristů, protože mým záměrem bylo pokračovat v poetice předchozích oper Endymio a Yta innocens. Nakonec jsem se rozhodl pro Slzy Alexandra Velikého, zaujal mě ten název. Jde vlastně o rozpracovanou anekdotu z Plútarchova Životopisu Alexandra Velikého. Ústředním tématem se pro mě stala otázka, co to vlastně sláva je a co všechno může touha po ní způsobit,“ popsal Hanzlík.

Opera měla v pražském Stavovském divadle premiéru na konci ledna 2007. Inscenaci nastudoval slovinský avantgardní režisér Rocc, který rovněž navrhl scénu. Kostýmy vytvořila Hanzlíkova dlouholetá spolupracovnice Vendula Johnová.

Herci a muzikanti na jednom pódiu

Toho, že by opera byla do prostoru Reduty nepřenosná, se skladatel neobává. „Ve Stavovském divadle mi inscenace připadala poněkud statická, což způsobilo především oddělení zpěváků a orchestru. V Redutě budou naopak všichni na jednom pódiu, takže dojde k propojení scénické akce a hudby,“ svěřil se Hanzlík.

Roli Alexandra Velikého ztvární německý operní zpěvák Steve Wächter. „Postava je psaná pro kontratenoristu, tedy muže, který zvládne zpívat ve velmi vysokých polohách. Těch u nás mnoho není, a tak jsem sáhl po hostovi ze zahraničí,“ prozradil skladatel a upozornil současně i na další důležité jméno.

„Jsem rád, že pozvání do Olomouce přijala herečka a mezzosopranistka Soňa Červená, která se představí v roli vypravěče provázejícího diváky celým příběhem,“ doplnil Hanzlík.