Ke skládání písniček se dostal díky domácímu úkolu.

„Ve čtrnácti jsem hrával v rockové kapele při mohelnické hudebce. Jednou jsem právě tam dostal za úkol složit písničku, což se mi po nějaké době také podařilo. Zjistil jsem, že mě skládání baví a začal jsem na sobě v tomto směru pracovat,“ vzpomíná zpěvák.

Na tom, že se vydal na cestu „osamělého“ písničkáře, má podle něj svůj podíl i to, že vyrůstal v Mohelnici, kde se každoročně koná festival trampské a folkové muziky – Mohelnický dostavník.

„Asi i díky tomu jsem měl vždycky blízko k folku. Začalo to posloucháním Nedvědů, Plíhala, Roberta Křesťana a postupně se k nim přidali i zahraniční písničkáři, jako je Leonard Cohen. Kromě nich mě však hodně ovlivnili i lidé, od nichž jsem se učil a spolupracoval s nimi. To byl třeba kytarista Miloš Dvořáček, který vytvořil dvojici s Wabi Daňkem, nebo písničkář Petr Rímský,“ vysvětlil Hamřík.

Pracoval jsem na sobě

Svůj největší hudební úspěch prožil letos v létě na festivalu Porta v Řevnicích u Prahy, kde vyhrál první cenu.

„Porta je pro mě opravdu veliký úspěch. Nejsem z lidí, kteří by měli takový talent, že napoprvé přijdou, zahrají a je to pecka. Já jsem na sobě pracoval od svých patnácti let, na Portu jsem se hlásil už asi šest let. Letos poprvé jsem se dostal až do finále, které jsem nakonec vyhrál. Pro mě je to obrovský úspěch a posunulo mě to také dále – dostal jsem tam prostor v nejrůznějších rádiích i nabídky vystupovat na dalších festivalech. Je to pro mne taky impuls nahrát svou první desku,“ doplnil Hamřík.

Písničkaření jej opravdu baví, o čemž svědčí i to, že v Olomouci už druhým rokem organizuje multižánrový hudební festival s názvem "Píšu písničky. A ty?", který chce upozornit na autory nekomerčních žánrů a inspirovat mladé začínající autory.

„Letošní festival bude v termínu od 10. do 12. listopadu a kromě zajímavých interpretů nabídne i několik workshopů a besed,“ popsal.

Při organizaci využívá také znalosti ze svého studia na olomoucké katedře rekreologie, kde dones působí jako externí doktorand. „Studium rekreologie pro mě bylo dobrou průpravou pro pořádání různých akcí,“ potvrzuje sympatický muž.

Po skončení festivalu Píšu písničky se Hamřík pustí do přípravy své debutové desky, která by měla vyjít příští rok v létě.

„Pokud to vyjde, tak bych ji na příští Portě rád pokřtil. Na podzim by pak mělo následovat turné. Na desce budou jak písničky, které jsem nasbíral za minulá léta, tak písničky, které nyní připravuji,“ uzavřel mohelnický písničkář.

Písničkář Zdeněk Hamřík se narodil 3. května 1982 v Boskovicích. Na české hudební scéně se pohybuje od roku 1998. Je žákem kytaristy Miloše Dvořáčka, několik let vystupoval společně s klavíristou a percussistou Pavlem Kunčarem, s nímž v roce 2006 natočil své první demo CD. Spolupracuje s písničkářem Petrem Rímským, u kterého absolvoval v roce 2004 kytarovou školu. Podílí se na organizaci festivalu Mohelnický dostavník. Hamřík, který je absolventem oboru rekreologie na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého, letos zvítězil v národním finále 42. ročníku folkového a country festivalu Porta.

Koncerty

9. 11. Mohelnice 19.00
Dům kultury, host Mark Geary

10. 11. Olomouc 19.30
Divadlo Tramtarie

13. 11. Hranice 20.00
Zámecký klub, koncert spolu
s Katkou Koščovou

19. 11. Praha 19.30
U náčelníka

24. 11. Brno 20.00
Bigbít, koncert s Nestíháme

3. 12. Praha 19.30
klub Kocour, host písničkové soutěže Notování

Více na: www.hamrik.cz