Kromě začínajících muzikantů a textařů vystoupí na přehlídce i prověřená jména, například držitelé ceny Anděl Žamboši nebo vítěz soutěže Coca-Cola PopStar, bruntálský objev Niceland.

„Uspořádat podobnou akci byl dlouhá léta můj sen. V Olomouci jsem studoval, znám zdejší kulturní život a zdálo se mi, že podobně koncipovaný festival tu chybí. Snažím se dát prostor začínajícím umělcům a upozornit na zajímavé talenty. Především ale chci vytvořit prostor pro setkávání lidí a předávání zkušeností,“ přiblížil organizátor Zdeněk Hamřík, který má už zkušenosti s přípravami Mohelnického dostavníku.

Festival oficiálně odstartuje zítra v 19.30 hodin, kdy v Divadle hudby zahrají a zazpívají Žamboši. Ústřední postavou vsetínského dua je je písničkář Jan Žamboch, který od dubna 2002 vystupuje se svou životní partnerkou, zpěvačkou Stáňou Brahovou.

O rok později už dvojice získala na festivalu Zahrada cenu diváků Krteček. V roce 2007 pak na předávání výročních cen Akademie populární hudby obdrželi manželé sošku Anděla v kategorii Folk & Country.

Středeční program nabídne v 15.30 hodin opět v Divadle hudby besedu s výrobcem kytar Janem Michálkem. Jeho nástroje si pochvalují například Jarek Nohavica nebo Karel Plíhal. O hodinu později pak v čajovně Kratochvíle dostanou první příležitost začínající písničkáři.

„Zájem o účinkování na festivalu byl skutečně velký, už nyní máme open scénu zaplněnou. Při výběru interpretů jsem se řídil požadavkem žánrové pestrosti. Nechci, aby to byla čistě folková vystoupení. Zároveň bych byl rád, kdyby koncerty v Kratochvíli byly interaktivní, takže může dorazit kdokoli, kdo skládá a píše a má odvahu se předvést,“ popsal Hamřík.

V 19.30 hodin pak pódium Divadla hudby ovládne Michal Motyčka alias Niceland, kterého olomoucké publikum zná coby předskokana kapely Kryštof na jejím loňském akustickém turné.

„Niceland píše srozumitelné, nevlezlé písničky, které se příjemně poslouchají. Jeho debutová deska Little Black Books je dobře napsaná, zaranžovaná i zazpívaná,“ zhodnotil hudební publicista Pavel Kučera.

Ve čtvrtek odpoledne bude v Kratochvíli pokračovat open scéna se začínajícími autory. První ročník originálně pojatého festivalu pak v Divadle hudby od 19.30 hodin uzavře jeho organizátor společně s brněnskou Bokomarou.