Díky tomu je už téměř čtyři dekády nejvýznamnější postavou slovenského jazzu. S oblibou přitom říká, že vlastně nezpívá, ale hraje na nejstarší nástroj na světě – lidský hlas. Zítra jej nechá rozeznít v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Koncert začíná ve 20 hodin.

Pětašedesátiletý rodák z Prešova vystupoval v Olomouci naposledy v březnu minulého roku coby host literárního festivalu Libri. Tentokrát se sem podívá poté, co během necelého měsíce stihl navštívit Egypt a Francii.

„V Káhiře vystupoval a současně byl uměleckým ředitelem prvního festivalu evropských a arabských jazzových umělců. Koncerty, workshopy a přednášky se konaly v Luxoru a egyptské metropoli. Do Francie se pak Peter podíval minulý čtvrtek, tedy v den, kdy celá země oslavuje Beaujoleais noveau. Zazpíval na festivalu Jazzycolors a jeho koncert měl i díky mnoha pařížským Slovákům velmi přátelskou atmosféru,“ prozradila manažerka Katarína Ovseníková.

Peter Lipa je považovaný za největší osobnost slovenského jazzu. Kromě zpívání a komponování skladeb jej zaměstnává také dramaturgie a propagace předního evropského festivalu Bratislavské jazzové dni.

Jeho rozpětí sahá od klasických jazzových standardů a dixielandu přes latinskoamerický jazz, jazzový šanson a spirituál až po funky a rock, přičemž na koncertech rád využívá spontánní improvizace.

Zatím posledním Lipovým albem zůstává dva roky staré Lipa spieva Lasicu. Jak název napovídá, o všechny texty na desce se postaral herec a představitel autorského divadla Milan Lasica, který se zpěvákem opakovaně spolupracoval i v minulosti (Prosperita, Balada o čtyroch koňoch).

„V případě Milana šlo z mojí strany dlouhé roky jen o divácký obdiv. Až později jsme se seznámili a já zjistil, že Milan má rád nejen hudbu, ale píše i texty. V čase, kdy jsem dostal konečně ve svých čtyřiceti letech šanci nahrát debutové album, jsem jej oslovil k větší spolupráci. Od té doby společně fungujeme,“ zavzpomínal Lipa.

Nahrávka získala pět cen slovenské hudební akademie, mimo jiné v kategorii Zpěvák roku.

„Lipa spieva Lasicu je kolekce písní nádherných, velmi příjemných, i v rámci Lipovy diskografie víceméně průměrných. Špatné jsem nenašel. Mohl bych zmínit několik neobratných veršů či sem tam vyčíst něco zpěvu, ale nechci. Jde o natolik upřímnou desku, že jí nic z toho neublíží. Spíše naopak,“ zhodnotil hudební publicista Radek Antl.

V Olomouci doprovodí Petera Lipu kapela ve složení Michal Šimko (basa), Robo Rist (bicí), Michal Žaček (saxofon) a Peter Lipa mladší (klavír).