„Nápad uspořádat Echo Blues Alive vznikl v souvislosti s tím, že v programu podzimního Blues Alive zásadně neopakujeme stejné účastníky. Bylo nám však líto nepozvat některé muzikanty znovu, navíc právě na jaře vyráží řada amerických muzikantů na evropské šňůry a byla by škoda nechat si je ujít,“ přiblížil ředitel Domu kultury Vladimír Rybička.

Jeho slova potvrzuje i účast známého interpreta trance blues Otise Taylora na předloňských „ozvěnách“. O jeho účast na Blues Alive organizátoři dlouho usilovali, ale podzimní termíny měl už dopředu zamluvené. Stejné to bylo i v případě letošní hlavní hvězdy Deborah Colemanové.

Dvaapadesátiletá rodačka z amerického Portsmouthu Colemanová byla již devětkrát nominovaná na cenu Blues Music Award a je držitelkou ocenění Orville Gibson Award pro nejlepší bluesovou kytaristku.

Ve svých skladbách ctí nesmírně vitální muzikantka odkaz Buddyho Guye či Freddieho Kinga, současně však bývá přirovnávána k Patti Smithové nebo ke zpěvačce skupiny Pretenders Chrissie Hyndeové. „Její hra na kytaru je stále velmi robustní, za všech okolností hodně bluesová a docela tvrdá i v popovějších písničkách,“ popsal hudební publicista Ondřej Bezr.

Další host letošního Echo Blues Alive David Evans dělí svůj čas mezi kariéru hudebního vědce na memphiské univerzitě, autora vysoce respektovaných publikací o dějinách meziválečného blues a výkonného umělce. V současné době patří k nejuznávanějším odborníkům na tento hudební žánr a rovněž k jeho nejpozoruhodnějším interpretům.

Fenomenální hráč na harmoniku a zpěvák Slawek Wierzcholski u nás není příliš známý, na polské bluesové scéně však patří k největším hvězdám. Do Šumperka zavítá coby lídr skupiny Nocna zmiana bluesa, s níž vystupuje už od roku 1982.

Půlnoční překvapení z Maďarska

Vedle hlavních magnetů přehlídky zahrají tuzemské formace Retro Blues a Strašidelný Elektrik Band a na závěr chystají pořadatelé překvapení - půlnoční koncert skupiny Jack Cannon z Maďarska, která vyhrála loňskou soutěž Blues Aperitiv.

„Každý z účinkujících hraje jinou hudbu. Přesto mají společné kořeny a rozhodně není vyloučeno, že se po skončení programu sejdou na společném jam sessionu, jak je to na bluesových akcích už pravidlem,“ shrnul Rybička.