Na večeru nazvaném Ministr čtyř premiérů aneb Vzpomínka na Pavla Dostála vystoupí především umělci spjatí s jeho tvorbu.

"Zazní písničky z Dostálových muzikálů a kabaretní tvorby," sdělil organizátor večera Richard Pogoda.

„Pavel pro kulturu v Olomouci udělal hodně. Zavzpomínáme na to, jaký to byl člověk. Já jsem s ním strávil u piana celý život a přiznám se, že mi moc chybí,“ uvedl Pogoda, který složil k muzikálům hudbu.

Na jevišti se kromě něj objeví i herečka a zpěvačka Sandra Pogodová, dlouholetý člen amatérského divadla Oldřicha Stibora Josef Dušek, zpěvák Láďa Kerndl či herečka Vlasta Hartlová.

Telefonicky se účastníci večera spojí například s herečkou Hanou Maciuchovou či Janem Kanyzou.

„Měl jsem tu čest s Pavlem Dostálem pracovat. Kulturu v Olomouci mám spojenu právě s jeho osobou. Vzpomínku na něj nechceme nechat padnout. Letošní ročník bereme jako nultý a v příštích letech chceme s aktivitou pokračovat,“ uvedl Dušek.

Deset muzikálů pro olomoucké studio

Pavel Dostál v roce 1964 dokončil Střední průmyslovou školu chemickou a působil v různých divadelních funkcích. Začátkem 60. let založil v Olomouci soubor Skumafka, který uvedl několik kontroverzních kabaretních představení.

V roce 1966 byl iniciátorem a zakladatelem legendárního DEX-klubu, kde bylo uvedeno několik desítek jeho písničkových textů a hostovali v něm například Karel Kryl, Miroslav Horníček či Ivan Vyskočil.

V době normalizace pod jinými jmény spolupracoval s Amatérským studiem při olomouckém divadle, pro které napsal a režíroval deset autorských muzikálů. Dodnes divadla uvádějí především tituly Výtečníci, Dva na smetišti či Princ a chuďas.

Dostál byl od roku 1996 poslancem za ČSSD a od roku 1998 ministrem kultury ve čtyřech vládách.

Zemřel na rakovinu slinivky břišní 24. července 2005.

Vstupné dobrovolné

Vzpomínkový večer se uskuteční od 19:00 v sále Reduty, kde v minulosti Dostál a Pogodou často vystupovali. Vstupné je dobrovolné. Vzpomínkový večer se v Olomouci konal i v roce 2008 u příležitosti jeho nedožitých 65. narozenin.