„Zaměřili jsme se na politické vězně, protože to jsou lidé, kteří byli čtyřicet let pronásledováni, a věřejnost o nich skoro neví,“ vysvětlil svůj záměr umělec, který sleduje osudy politických vězňů už dva roky.

„Z úspěchu mám samozřejmě radost a dodal mi také energii pro další práci,“ uvedl Doležel.

Cyklus osmi snímků s názvem Stopy paměti, na nichž jsou například Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané, Miloš Dobrý z Olomouce, Radoslav Faltýnek z Bohuslavic nebo Jan Krumpholc z Radíkova, je jedním z prvních výsledků Doleželovy terénní práce.

Z cyklu portrétů politických vězňů z Olomouckého kraje. Foto: Jiří Doležel
Z cyklu portrétů politických vězňů z Olomouckého kraje. Foto: Jiří Doležel

Projekt, do něhož se zapojil i Jan Dvořák z Ústavu pro studium totalitních režimů, hodlá do budoucna představit osudy všech vězňů v kraji.

„Svědectví posledních žijících pamětníků nejtemnějších let naší nedávné minulosti jsme zaznamenali audiovizuální formou, kterou doplňuje aktuální fotografický portrét každého jedince v jeho domovském prostředí. Chceme zachovat jejich výpovědi pro budoucí generace,“ uvedl Doležel.

Oceněný fotograf plánuje také výstavu, která by mohla společně s knihou putovat po základních a středních školách a sloužit jako doplněk k výuce novodobých českých dějin. Rozhovory a fotografie by se měly objevit i na internetu.

„Možností, jak osudy politických vězňů lidem přiblížit, je mnoho, ale teď je nejdůležitější pokračovat v práci a sbírat další výpovědi,“ dodal Doležel.