Představení Kabaret nahatý Shakespeare uvede v pondělí 15., úterý 16. a ve středu 17. srpna, vždy od 19.30.

Divadlo Tramtarie se inspirovalo ve velkých městech České republiky, kde se každé léto konají divadelní představení pod širým nebem.

„V létě se toho v Olomouci moc neděje, divadla jsou zavřená, tak jsme se rozhodli trochu oživit dění v centru Olomouce a připravili oblíbený Kabaret pro venkovní uvedení," uvedla Petra Němečková, ředitelka Divadla Tramtarie s tím, že festival je určený jak pro Olomoučany, tak pro turisty, kteří město během prázdnin navštíví a hledají večerní vyžití.

Kabaret nahatý Shakespeare byl první premiérou uplynulé divadelní sezony Divadla Tramtarie.

Podle tvůrců jde o chytrou komedii, která se s nadsázkou a humorem věnuje pěti nejznámějším Shakespearovským tragédiím.

Diváci v představení poznají Romea a Julii, Hamleta, Othella, Macbetha i Krále Leara.

Autorem komediálního kabaretu je pak vedoucí souboru Vladislav Kracík, režie se ujal Jiří Trnka.

„Naše představení Kabaret nahatý Shakespeare je hodně založené na improvizaci, myslím, že venkovní prostředí mu dodá zase jiný šmrnc. A divadlo pod širým nebem k létu prostě patří," doplnila Petra Němečková.

Zákulisí divadla a vztahy mezi herci

V hlavní roli Kabaretu vystupuje pětice herců, kteří jsou placeni podivuhodnou Nadací Zachraňme Klasiky, mají za úkol zinscenovat hru od Williama Shakespeara.

Protože však nezbyly finanční prostředky na režiséra, jsou nuceni režírovat si tragédii sami.

Vzhledem k tomu, že se nejsou schopni domluvit, kdo z nich by se měl této role zhostit, dojdou ke kompromisu.

Každý z nich si zrežíruje svoji oblíbenou shakespearovskou tragédii.

Hra zobrazuje zákulisí divadelního světa, vztahů mezi režiséry a herci či poměrů mezi herci samotnými.

„Kabaretní formou odlehčujeme temné příběhy plné vražd, mystiky i tragické lásky. Kombinace kabaretu včetně autorských písniček zároveň s původními slavnými výstupy a monology ze Shakespearových tragedií tvoří dohromady nesmírně živý divadelní tvar. Myslím, že se nám moderním a lehkým způsobem daří esenciálně převyprávět všech pět velkých příběhů a přidat něco málo navíc," doplnil k inscenaci její režisér Jiří Trnka.

Olomoucké shakespearovské slavnosti se uskuteční na nádvoří olomoucké radnice v pondělí 15., v úterý 16. a ve středu 17. srpna v 19.30.

Na pondělní představení zbývalo ve čtvrtek už jen pár vstupenek.

K dostání jsou v předprodeji v Informačním centru v podloubí radnice na Horním náměstí nebo online na www.divadlotramtarie.cz.