24. února tam má od 19 hodin premiéru jeho nový nezávislý celovečerní film Barbelo, jehož děj se odehrává v blízké budoucnosti.

O detaily ze zákulisí se autor podělil v rozhovoru pro Deník.

Proč jste si jako hlavní kulisu svého filmu vybral právě Olomouc?
Olomouc jsme si vybrali proto, že tu studuji a do projektu se ze začátku zapojilo mnoho mých spolužáků. Také se mi líbí, je hodně fotogenická.

Kde všude jste natáčeli?
Natáčení probíhalo v několika studentských bytech v Olomouci a v centru města. Náš štáb byl poměrně malý, takže jsme v ulicích moc pozornosti nestrhávali, ačkoli natáčení scény na tramvajové zastávce bylo poněkud bizarní, protože na ní stáli lidé.

Zdroj: Youtube

Roli matky jsem měl od začátku jasnou

Přesto, že jde o nezávislý film, podařilo se vám do něj obsadit i slavné české herce. Jak jste získali například herečku Zuzanu Bydžovskou?
Po dopsání poslední verze scénáře jsme se sešli s produkční a mimo jiné jsme probírali i herecké obsazení. Domluvili jsme se, že uděláme casting na většinu rolí. Jen roli matky jsem měl od začátku jasnou, tak jsem ji poprosil, ať to zkusí. A ona byla tak dobrá, že mi za pár dní účast Zuzany Bydžovské potvrdila. Ostatní role vyplynuly z castingu, přičemž do hlavního hereckého tria se nám dostaly vynikající mladé herečky, o kterých dnes už ví velká řada diváků.

Snímek Barbelo se odehrává v budoucnosti, kde je běžné nastavit charakterové vlastnosti nenarozeného dítěte. Proč jste si vybral zrovna toto téma?
S tímto tématem přišel autor původní předlohy, můj bratr Dominik. Co mě na jeho textu oslovilo, byla ta jemnost, s jakou fiktivní realitu popsal. Film na ní nestojí. Je to příběh tří holek, které bojují s vlastní identitou. Jen sáhl po fikci, aby ději pomohla, nějak ho symbolizovala. Já film vnímám spíše jako esenci toho vnitřního boje, který je nám vlastní všem. Hledáme dokonalost, abychom se v ní pak ukazovali světu. Příběh Kláry, Anežky a Terezy tu myšlenku jen předává.

Režisér Daniel Zezula při natáčení snímku Barbelo

Režisér Daniel Zezula při natáčení snímku Barbelo. Autor: Michaela Valsová

Afterparty v Sokolské

Je Barbelo váš první celovečerní film? Jaké další projekty jsme už od vás mohli vidět?
Barbelo je druhým filmem, který jsme se seskupením yFilm natočili. První byl film Mě přinesl čáp z roku 2008, který je o světě autistického dítěte. Mezi těmito dvěma většími projekty jsme točili i několik krátkometrážních snímků, všechny jsou ke zhlédnutí na našich stránkách www.yfilm.cz.

Na co se mohou těšit návštěvníci dnešní premiéry?
Návštěvníci kina uvidí některé tvůrce, film a budou si moci s námi popovídat na afterparty, která se bude konat v nově otevřeném kulturním centru ArtUm, v Sokolské ulici. Vystoupí tam i ukrajinské duo Zapaska, jejichž píseň je ústřední rekvizitou filmu. Vstupné na večírek je dobrovolné, doufáme tedy, že diváci přijdou a budou s námi o filmu rozprávět.

Tři hlavní role

Koho jste obsadil do hlavní role a proč?
Hlavní role jsou ve filmu tři. I když role Kláry tvoří střed mezi Terezou a Anežkou. Kláru hraje Zuzana Černá. O tom, že proběhl casting, se dozvěděla až se zpožděním, nicméně jsme ji poprosili o videocasting, a když jsme materiál viděli, zjistili jsme, že to je ona. Terezu hraje má dlouholetá kamarádka a věrná herečka Petra Bartošová, pro kterou byla role přímo napsaná. Anežku hraje Štěpánka Fingerhutová, které si dnes už všimla řada filmových tvůrců a uvidíme ji na plátně čím dál častěji. Štěpánka nemohla na casting přijet, nicméně nám poslala video, z něhož bylo jasné, že ji jako Anežku budeme potřebovat.

Proč název Barbelo?
Barbelo je starověký gnostický termín, který označuje první božskou emanaci a přeneseně představuje ženský atribut božstva. Film se tak jmenuje, protože sleduje příběh tří dívek, které si „předávají" charakterové vlastnosti a zjišťují, že jsou si ve své přirozenosti podobné, i když Anežka je dítě přednastavené. Ta možnost nastavení vlastností dítěte je symbolem Barbela, je to božský zásah.

Daniel Zezula

Režisér Daniel ZezulaRežisér filmu Barbelo Daniel Zezula se narodil roku 1990 v Poličce na Svitavsku.

Studoval design na střední uměleckoprůmyslové škole v Ústí nad Orlicí a dnes je studentem filmové vědy a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Nyní žije v Hradci nad Svitavou a věnuje se filmu, hudbě, grafice a pedagogice.