To začíná ve středu v německém Emdenu a čítá dvanáct zastávek.

Opomíjené dílo

Při vyslovení jména italského skladatele Gioacchina Rossiniho si většina operních fanoušků okamžitě vybaví Lazebníka sevillského a Viléma Tella. Málokdo by si ale vzpomněl na melodrama Straka zlodějka.

Opera zkomponovaná v roce 1817 nepatří ve světě k příliš často uváděným titulům. Ještě hůře je na tom Česká republika, kde dokonce neexistuje ani překlad libreta. Opomíjené dílo se rozhodl vzkřísit soubor opery a operety Moravského divadla pod vedením hostujícího režiséra Martina Otavy.

„Jedná se o olomouckou a v podstatě i českou premiéru, protože jediný termín uvedení Rossiniho opery u nás, který se nám podařilo vypátrat, je rok 1831, kdy ji nastudovali v Praze. Navazujeme takto na linii uvádění světových děl, které buď v Moravském divadle ještě nebyly uvedené, nebo nějakým způsobem vybočují,“ popsala šéfka souboru opery a operety Ludmila Machytková.

Poměrně komplikované libreto inspirovala skutečná událost. Z krádeže stříbrné lžičky je obviněna služebná, jíž soud za tento čin vyměří trest smrti zastřelením.

I jejího otce – dezertéra – čeká poprava. Právě on naneštěstí vlastnil podobnou stříbrnou lžičku a vidličky, které předal své dceři, aby je prodala a opatřila mu tak finanční prostředky.

Velké nároky na pěvecké party

„Straka zlodějka je čisté melodrama, tedy příběh o lásce, jejíž hlavní nositelé jsou pokoušeni zlem. V okamžiku největší krize se zápletka náhle šťastně vyřeší během pár minut. Rossiniho mistrovství spatřuji v tom, že dokázal vyvážit sentiment s realistickým nadhledem. Opera osciluje mezi vážně podaným příběhem a náhlým přerodem do abstrakce,“ přiblížil hostující režisér Martin Otava.

Malý zájem domácích inscenátorů o tuto operu přikládá dirigent Miloslav Oswald velkým nárokům na pěvecké party.

„Italská tradice sází na virtuozní přednes, který musí zaujmout diváka. Jedním z důvodů může být také délka opery. Kompletní uvedení by zabralo čtyři hodiny, takže došlo ke krácení, především u árií vedlejších postav,“ prozradil Oswald.