„Rád bych pozval na skvělý večírek plný výborné hudby 
z naší dílny," říká v rozhovoru pro regionální Deník Lukáš Mareček.

V sobotu křtíte se svou kapelou Homebwoyrasta novou desku. 
Je to vaše první album?
Nejde tak úplně o desku, ale o EP, tedy dvojsingl. Čtyři skladby, které jsme chtěli prezentovat jako první ze všech našich třinácti originálních skladeb. Tři ze čtyř skladeb jsou z mé dílny a týkají se obecných témat jako úcta k bytostem, které žijí na této planetě, respektu vůči lidem, ať jsou jakéhokoli smýšlení, víry apod. Téma celé desky určuje skladba Live In Peace, kterou vytvořil Martin Svoboda a už podle názvu lze poznat, o čem je.

Jak významnou událostí je v životě kapely křest desky?
Vzhledem k tomu, že naše kapela už má osmiletou historii, tak je to krok naprosto zásadní. Během těch osmi let se nám například narodilo osm dětí, a proto jsme nebyli schopni se na nahrávku soustředit. Teď ale čas dozrál 
a my jsme byli schopni se konečně domluvit a zaznamenat to, o co se celou dobu snažíme.

Muzika, kterou děláte, je reggae. Proč jste si vybrali právě tento hudební styl?
Reggae je pro nás naprostá srdcovka. Každý z nás poslouchá také další styly, ale styl reggae je pro nás to, co nás všechny spojuje. Pokud chcete znát vyloženě jména reggae autorů, kteří nás nejvíce inspirují, tak by to byli určitě Steel Pulse, Alpha Blondy, Damian Marley, Anthony B 
a taky samozřejmě Bob Marley.

Lukáš MarečekLukáš MarečekOlomoucký rodák, muzikant a učitel.
K hudbě se dostal ve dvanácti letech a od té doby prošel zhruba patnácti kapelami.
Vyzkoušel nejrůznější hudební žánry, od country, nu-metalu až po jazz a reggae.
Vyučuje na Základní škole Dr. Milady Horákové a Hudebním institutu v Olomouci.
Momentálně působí ve skupinách Homebwoyrasta, Amigos, Luke & TheSkywalkers 
a Big Bandu ZUŠ Iši Krejčího. (paš)


Je reggae jako hudební žánr dnes ještě aktuální? Znají ho mladí?
Z naší hudební zkušenosti můžu říct, ze reggae má mezi mladší generací opravdu plno posluchačů. Tím, že předává konkrétní poselství v textech a mnohdy přesahuje rámec hudby jako takové, je reggae srozumitelné pro širokou veřejnost, a to napříč generacemi.

Na olomoucké hudební scéně nejste nováčkem, jaká je historie a vývoj kapely Homebwoyrasta ?
Všichni až na bubeníka Tomáše se známe snad od čtrnácti let a kapelu jsme chtěli, 
i když jsme ještě někteří ani neuměli hrát. Uteklo ale hodně času, než se utvořila ta správná konstelace, a pak už jsme hráli, hráli a hráli.

Kapela má celkem hodně členů. Jak často se scházíte a máte 
i nějaké vlastní projekty?
Každý z nás má hodně nabitý kalendář. Rodina, práce. Našli jsme si ale způsob, jak to všechno skloubit dohromady. Zkoušíme jednou za čtrnáct dní, ale máme v plánu zkoušet každý týden. Zpěvák Martin Svoboda aka Svobey, Martin Prajka, bubeník Tomáš Galek i já máme plno dalších projektů nebo kapel. Prajči má kapelu Havárna, Svoby hraje ještě v bluesové kapele Bluesberg a já s Tomem máme společné hraní v Big Bandu ZUŠ Iši Krejčího, kapele Amigos a pak hlavně v electric jazzové kapele Luke & The Skywalkers. Tam děláme především moderní elektrofonický jazz à la Miles Davis. Všechny tyhle projekty musely jít na chvíli stranou. Dodělat EP s Homebwoyrasta byla jasná priorita.

Kde všude vás teď mohou lidé slyšet, chystáte koncerty?
První koncert je teď v sobotu v Jazz Tibet Clubu na reggae plesu, pak následuje ples námořnický na stejném místě a dále máme naplánované koncerty od Lipníku nad Bečvou až po Broumov. Fanouš-kům doporučuji sledovat naši facebookovou stránku.

Dnes se v olomouckém Jazz 
Tibet Clubu koná druhý ročník reggae plesu. Jak bude celý večer vypadat?
Začneme hrát kolem 20. hodiny a po našem koncertu se produkce chopí DJ Svobey. Ples je koncipován jako maškarní a převleky by měly být jednoduše „letní". V tombole bude plno krásných a originálních cen. Lidi bych pozval na skvělý večírek plný výborné hudby z dílny naší nebo autorů jako Bob Marley, Steel Pulse, Alpha Blondy a dalších.